Migrační exodus. Vstříc USA míří další karavany

Zahraničí
1. 11. 2018 19:20
Karavany míří na jižní hranici Spojených států a jsou plné tisíců lidí.
Karavany míří na jižní hranici Spojených států a jsou plné tisíců lidí.

Ze Salvadoru vyrazily další dvě karavany migrantů, které míří za lepším životem na sever, k hranicím Spojených států. Následují tak dvě skupiny asi 9 tisíc lidí, kteří se vydali na cestu o dva týdny dříve z Hondurasu a nyní jsou na jihu Mexika. Mexický ministr vnitra Alfonso Navarrete ve čtvrtek označil situaci za humanitární krizi. Ve skupinách, které jdou pěšky už asi tisíc kilometrů, jsou i nemocné děti a těhotné ženy.

Karavana migrantů, jež vyrazila 13. října z Hondurasu od jeho hranic s Guatemalou, se v noci na čtvrtek rozrostla o první novorozeně. V nemocnici ve městě Juchitán v mexickém státě Oaxaca se guatemalské ženě z karavany narodila holčička. Většina běženců v této skupině jsou ale Hondurasané, kteří utíkají před chudobou a vysokou kriminalitou ve své zemi.

Migranti mají po cestě i cisternu s vodou.

Tato skupina, v níž je podle médií asi sedm tisíc lidí, se ve čtvrtek rozhodla změnit trasu mimo jiné z bezpečnostních důvodů a také proto, že jim mexické úřady neposlaly autobusy, o něž unavení běženci žádali. Místo trasy dále přes centrum státu Oaxaca se skupina rozhodla jít přes stát Veracruz i proto, že na dříve zvolené trase nejsou zdravotnická zařízení, která by mohla poskytnou pomoc zejména dětem.

Druhá karavana, čítající asi 20 tisíc lidí, je nyní jižněji v mexickém státě Chiapas. Další dvě skupiny po tisíci migrantech ve středu vyrazily ze Salvadoru. "Jdeme pryč, protože je tu chudoba a není tu bezpečno," řekla agentuře EFE María Cortezová (36), která na cestu vyrazila s manželem a pěti dětmi ve věku mezi 19 let až tři roky.

Prioritní předvolební téma

Karavany migrantů z Hondurasu, Salvadoru či Guatemaly se organizují už několik let. Nynější situace je ale podle mexického ministra vnitra nebývalá. "Není to už jen karavana, je to migrační exodus. Mexiko zažilo málo migračních krizí jako je tato," řekl ve čtvrtek ministr Navarrete. Dodal, že mexická vláda jedná o vývoji s vládami Hondurasu, Salvadoru, Guatemaly i s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Navarrete také kritizoval současného amerického prezidenta Donalda Trumpa, že z karavan migrantů udělal téma kampaně před volbami do amerického Kongresu. Trump zaujal tvrdý postoj, na hranice poslal tisíce vojáků a oznámil také, že zastaví pomoc středoamerickým zemím, kterou dohodl jeho předchůdce.

Podle novinářů, kteří hovořili s migranty v jedné z karavan a které už dříve citovala například španělská média, všichni uprchlíci do USA nechtějí. Mnozí spoléhají na mexickou vládu, že jim dá povolení k pobytu a práci. Někteří už také strastiplnou cestu vzdali a vrátili se domů, když jim domácí vlády slíbily pomoc.

Pokud zvolí migranti nejkratší cestu k hranicím USA, čeká je ještě nejméně 1600 kilometrů.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Rebecca Blackwell

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ