Cesta na sever
Migranti prchají z USA. Na cestě do Kanady je nezastaví ani mrazy
23.03.2017 14:10 Původní zpráva
Více než tisíc žadatelů o azyl putovalo pěšky přes sníh a zamrzlá jezera, jen aby mohlo překročit hranice v odlehlých částech země. Své o tom ví také muslim Mamadou, který před deseti lety uprchl do Ameriky, kde hledal azyl. Kvůli nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu se ale rozhodl přesunout do Kanady. Nyní ho čeká deportace zpátky do Afriky. Informaci uvedl web The Guardian.
Potom co Donald Trump usedl do Bílého domu, se někteří migranti snaží dostat ze Spojených států do Kanady. Uprchlíky neodrazují v zimních měsících ani tuhé mrazy, se kterými musejí bojovat při své cestě do Kanady.
V poslední době evidují kanadské úřady velký nárůst běženců, kteří v zemi usilují o azyl. Většina z nich ho ale kvůli přísným podmínkám nedostane. S podobným problémem se potýkal také Afričan Mamadou, který si nepřál zveřejnit celé jméno.
Více než deset let žil Mamadou legálně ve Spojených státech. V roce 2006 uprchl z rodného Pobřeží slonoviny, protože jeho rodinu napadli tamní rebelové. On jediný přežil. Proto se rozhodl uprchnout do Spojených států. Tehdy mu však žádost o azyl zamítli, ale soudce byl shovívavý a umožnil mu v zemi zůstat, neboť vyhoštění by ohrozilo jeho život.
Za poslední měsíce ale Mamadou čelil návštěvám imigračních úředníků. Ti ho navštívili několikrát za sebou, a tak se rozhodl, že Spojené státy opustí a vydá se žádat azyl do Kanady. O několik dní později si vzal taxi a odjel na hraniční přechod u města Plattsburgh, kde se snažil vysvětlit svoji situaci kanadským úředníkům pro přistěhovalectví.
Jeho žádost neuznali
Úředníci však jeho žádost o azyl neuznali, neboť již v minulosti žádal o azyl ve Spojených státech. Problémem pro migranty jsou ale pouze oficiální hraniční přechody, přes které se kvůli imigračním zákonům nemohou dostat. Ale pokud uprchlíci proklouznou do země jiným způsobem, mají nárok o azyl zažádat.
Mamadou pochopil, že nemá na výběr. A tak se vydal na dlouhou cestu. "Začal jsem bojovat o svůj život," uvedl. Jeho první cesta do Kanady směřovala skrz zasněžené lesy. Mamadou se snažil pěšky vzdálenost ujít, ale situaci ztěžovaly i nízké teploty, kdy rtuť teploměru klesala na -15 stupňů Celsia.
Málem přišel o život
Několikrát také musel přecházet zamrzlá jezera a řeky. Jednou pod ním dokonce led praskl a on se probořil do chladné vody. "Všechno moje oblečení se začalo lepit na kůži a během chvíle se z něj stal kus ledu," vyprávěl Mamadou. Nevzdával se ale a ve své cestě pokračoval dál. Na sobě měl zledovatělé oblečení, nohy se mu bořily do sněhu.
"Vůbec jsem netušil, kam jdu. Neměl jsem mapu, světlo, prostě nic," uvedl. Když už chtěl cestu vzdát, v dálce spatřil světlo a zamířil k silnici. Zastavilo u něj auto, které mělo francouzské upozornění "arrêt" neboli stop. Muže zaplavila vlna úlevy a po devíti hodinách vyčerpávající túry a zhroutil.
Policie přivolala okamžitě pomoc. Záchranáři Mamadoua ošetřili a převezli do nemocnice. Jeho zmrzlé oblečení museli dokonce rozstřihat nůžkami. Byl ve velmi špatném stavu - podchlazený, po těle omrzliny a pořád se třásl a nemohl mluvit.
Ověřovali jeho totožnost
Kanadské úřady se snažily zjistit jeho totožnost a ověřit si, zda nemá žádný záznam v trestném rejstříku. "Strávil jsem v nemocnici asi šest dní, všechno mě hrozně bolelo," uvedl Mamadou, který je momentálně pod ochranou právníka Érica Taillefera.
Přesto Mamadou vyhráno nemá - v současnosti čelí deportaci do Pobřeží slonoviny v Africe, odkud v roce 2006 uprchl. Traillefer se sice snaží prosadit jeho právo na pobyt v Kanadě, naděje na úspěch je ale pouze tříprocentní. "Chci žít v Kanadě. Nejsem žádný kriminálník, jsem pracovitý a dobrý občan," uzavřel v slzách Mamadou.
Tento příběh není ojedinělý. Kanadská policie počátkem tohoto týdne uvedla, že od ledna a února zaznamenala pohyb 1134 osob, které se snaží dostat do země. V roce 2016 policie zastavila 2464 lidí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.