Americký miliardář Tim Draper má prý dostatek podpisů k vypsání referenda o tom, zda si obyvatelé Kalifornie přejí tento nejlidnatější stát USA rozdělit na šest menších. Draperovu petici údajně podpořilo 1,3 milionu lidí, což je o pět set tisíc více, než je pro zorganizování plebiscitu nutné. Miliardář tvrdí, že nové americké státy vzniklé z nynější Kalifornie bude možné oproti nynějšímu stavu lépe spravovat, což přinese hospodářský růst a obyvatelům blahobyt.
Konečné slovo v této otázce ale bude mít Kongres USA.
Draper již úřadům ke kontrole předložil část podpisových archů, ty zbývající chce odevzdat do konce týdne. Pokud komise pravost podpisů uzná, rozhodnou o dělení státu voliči v referendu. To by se mohlo uskutečnit příští rok v listopadu.
"Je to důležité, protože nám to pomůže vytvořit odpovědnější a více novátorskou vládu, která se bude lépe věnovat místnímu dění. A rovněž to bude lepší pro všechny Kaliforňany," prohlásil mluvčí kampaně za rozdělení Kalifornie Roger Salazar.
Ne každému se ale Draperův plán zamlouvá, podle průzkumů veřejného mínění je proti němu 59 procent obyvatel Kalifornie. Shodně ho kritizují demokraté i republikáni. Demokratický politik Steven Maviglio to označil za "kolosální maření času, energie a peněz", které poškodí jméno Kalifornie.
Další zase miliardářovi vytýkají, že některé nově vzniklé státy by se v rámci Spojených států staly jedněmi z nejchudších. Draper s kritikou nesouhlasí, naopak tvrdí, že zmíněné chudé kalifornské státy by se díky pružnější správě dočkaly ekonomického rozvoje.
Pokud voliči v Kalifornii rozdělení svého státu na šest menších schválí, bude se záležitostí zabývat Kongres USA. Ten podle odpůrců návrhu zcela jistě překreslení mapy Kalifornie odmítne.
Podle Draperových představ by se oblast San Diega stala Jižní Kalifornií, Los Angeles se Santa Barbarou by se ocitly v Západní Kalifornii, Bakersfield s Fresnem pak ve Střední Kalifornii, San Francisco a San Jose by utvořily stát Silicon Valley, oblast Sacramenta by byla Severní Kalifornií a Eureka s Reddingem by se spojily do státu s názvem Jefferson.
Kalifornie od svého připojení k USA v roce 1850 ale vytrvale odmítá jakékoli návrhy na rozdělení, jak již dříve připomněl portál USA Today. V minulosti se objevila řada plánů, které počítaly s transformací Kalifornie na dva, tři či čtyři státy.
Doposud se objevila řada občanských iniciativ, podle kterých se měly státy rozdělit, spojit, případně zcela opustit severoamerickou unii. Žádná z nich ale úspěšná nebyla, protože ji voliči či úřady odmítli. Jedno z nejsilnějších separatistických hnutí je například v Texasu. Článek IV americké ústavy navíc bez souhlasu místních zákonodárných sborů a Kongresu zakazuje nové státy vytvářet dělením či slučováním těch stávajících.