Ministr obrany USA zavedl řád za útoky dronů

Zahraničí
16. 2. 2013 06:00
UAV nad Afghánistánem.
UAV nad Afghánistánem.

Vyznamenání za boj mohou od nynějška v americké armádě získat i "kancelářské krysy" vzdálené tisíce kilometrů od válečné vřavy. Odstupující ministr obrany USA Leon Panetta zavedl před svým odchodem do důchodu novou čestnou medaili. Za zvláště vynikající výkony si ji mohou vysloužit ti, kdo u obrazovky počítače řídí bezpilotní letouny, drony, či vedou počítačovou válku.

Po 69 let dlouhé pauze jde o další vyznamenání, které se bude udělovat v souvislosti s bojovými akcemi. Jeho předchůdcem je Bronzová hvězda (The Bronze Star Medal) zavedená roku 1944 během druhé světové války. Je čtvrtým nejvyšším bojovým oceněním ozbrojených sil USA.

Medaile pro "kancelářské síly" řídící na dálku drony.Nové vyznamenání se jmenuje Medaile za vynikající vedení války (Distinguished Warfare Medal) a Panetta při její prezentaci tento týden prohlásil, že sám na vlastní oči viděl, jak moderní přístroje, například dálkově řízené platformy a kybernetické systémy, změnily způsob vedení války.

Mohou výrazně přispět k úspěchu bojových nasazení, zvláště tím, že odstraní protivníka z bitevního pole, dodal Panetta. V případě nového ocenění už přitom není nutné, aby jeho nositel kdy vstoupil na bitevní pole a riskoval svůj život.

Ministr obrany při svém projevu zvláště připomněl zabití teroristického vůdce Usámy bin Ládina v květnu roku 2011, kterého speciální jednotky vypátraly na severovýchodě  Pákistánu.

 

"Šlo o vysoce rizikovou operaci," podtrhl. "Nikdy jsme neměli stoprocentní jistotu, že se tam bin Ládin skutečně nachází." Do dubna 2011 byl Panetta šéfem CIA, pak usedl do čela Pentagonu. V důchodu se chce uchýlit do Kalifornie.

S pravidelným nasazováním dronů začal americký prezident George Bush roku 2004. Za své působení v Bílém domě nařídil celkem 52 útoků. Od doby, kdy roku 2009 převzal prezidentské žezlo Barack Obama, rozkázal útoky drony více než třistakrát. První dva už pouhé tři dny po svém nástupu do úřadu. Nikdo na světě nesází v boji s teroristy tak silně na bezpilotní letouny (UAV; Unmanned Aerial Vehicle) jako právě Obama.

Medaile za vynikající vedení války.Ve své nedávno zveřejněné studii však právníci ze Stanfordovy univerzity a Newyorské univerzity přišli se zdrcujícím odsudkem. Drony pode nich zabíjejí mnoho civilistů a zvyšují riziko teroru v USA. Odhady Spojených států stran přesnosti dronů a argument, že nasazování této zbraně snižuje hrozbu terorismu, jsou prostě špatné, uvádí se ve studii.

Vědci, učitelé práva a jejich studenti toto téma zkoumali devět měsíců. V USA a Pákistánu hovořili s oběťmi útoků očitými svědky, experty a novináři. Vyhodnotili tisíce článků a dokumentů. Nešlo přitom jen o právní posouzení útoků na kmenových územích v Pákistánu, nýbrž i o jejich účinnost, o to, co způsobují přímo v místech zásahu, a jestli skutečně redukují teroristické nebezpečí pro USA.

Jednotní jsou výzkumníci v tom, že ze zmíněné oblasti vychází reálné nebezpečí pro Spojené státy. "Je důležité, aby USA byly s to chránit se před nebezpečím terorismu." Právě k tomuto účelu jsou ale útoky drony nevhodné a kontraproduktivní, tvrdí studie.

 

Autor: - pp -Foto: Pentagon

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ