Zachraňte místa přistání modulů z programu Apollo na Měsíci před vesmírnými pleniteli... Jistý kalifornský úřad učinil nezvyklý krok. Prohlásil místo přistání astronautů z Apolla 11 na Luně národní památkou.
Cílem je ochránit předměty, které tam astronauté Neil Armstrong a Edwin Aldrin v roce 1969 zanechali. Patří mezi ně rovněž zásobníky, do nichž se během letu ukládaly fekálie a plivance mužů, již se jako první v historii vydali k oběžnici planety Země.
Místo v měsíčním Moři klidu, kde modul Eagle (Orel) přistál, prohlásila národní kulturní památkou State Historical Commission v Kalifornii. K iniciativě prohlásit zmíněnou lunární lokalitu za National Historical Landmark se připojilo několik dalších amerických států. Jejich dalším cílem je dostat místo v Moři klidu na listinu kulturního dědictví UNESCO.
Na Měsíci zůstalo po misi Apolla 11. celkem 160 předmětů. Jsou obavy, že by je v budoucnu mohli sebrat jako suvenýry vesmírní turisté.
Odkud by tito turisté mohli přiletět, je však nejasné. Alespoň v blízké budoucnosti. Lety do kosmu, které dosud nabízejí některé soukromé subjekty, mají do skutečných vesmírných výprav hodně daleko. O letu k Měsíci ani nemluvě.
V rámci programů americké komické agentury NASA se lidé na Měsíc nejspíše také ještě dlouho nepodívají, třebaže předchozí prezident USA George Bush stanovil jako cíl návrat člověka na Měsíc do roku 2020.
Barack Obama však tyto ambice minulý týden prakticky pohřbil.
Je otázka, zda takoví Číňané, kteří se na Měsíc můžou dostat dříve než (opět) Američané, budou americké národní památníky na jediném zemském trabantu respektovat. Ostatně, kalifornská komise si dělá nárok jen na předměty zanechané astronauty, nikoli na lokalitu samotnou.
Podle mezinárodního práva totiž Měsíc nepatří nikomu - alespoň zatím. To však nebrání různým podnikatelům, aby už nějaký čas neprodávali pozemky na Měsíci.
Foto: NASA