Žádná radostná zvěst pro křesťany nejen v čase Velikonoc. Islám je jediným náboženstvím, jehož přívrženců bude v příštích desetiletích přibývat rychleji než světové populace. Už krátce po roce 2050 může být muslimů více než křesťanů.
V té době by měli mohamedáni tvořit zhruba desetinu populace starého kontinentu, což je (naštěstí) výrazně méně, než předvídají některé hororové scénáře, jež varují před rychlou islamizací Evropy. Vyplývá to z výzkumu amerického institutu Pew Research Center. Je ale otázka, jak jeho experti zohledňovali imigraci muslimů do Evropy. Napříkald vůdcové Islámského státu (IS) nedávno hrozili, že se budou snažit v obřích vlnách běženců z Afriky přes Středozemní moře do Evropy snažit propašovcat co nejvíce svých lidí s cílem páchat teror.
Svět bude muslimský, dá se s trochou nadsázky říct na základě zjištění expertů z USA. Do roku 2050 bude na naší planetě přibližně stejný počet muslimů a křesťanů.
Podle prognóz PEW dosáhnou muslimové počtu asi 2,761 miliardy (29,7 procenta z obyvatel země) celkového počtu, zatímco křesťané 2,918 miliardy (31,4 procenta).
Nejpozději do roku 2070 získají muslimové početní primát. Hlavně díky plodnosti svých žen, jež je vyšší než u křesťanů. Vyznavači islámu se ze všech náboženství vyznačují největší plodností, nyní je to 3,1 dítěte na jednu ženu. U křesťanek je to 2,7 dítěte. U hinduistů je to 2,4, u Židů 2,1 a u buddhistů 1,6 dítěte.
Křesťanství ztratí 66 milionů věřících jen tím, že tito přestoupí na jiné náboženství nebo přestanou věřit úplně. Naopak konverze u muslimů je pouze řídká, protože za ni mnohde hrozí trest smrti.
Předpokládaný trend se opírá o to, kde muslimové v současné době žijí, vysvětluje ředitel institutu Alan Cooperman. "Muslimské národy jsou soustředěny v několika nejvíce rostoucích regionech světa," říká. Jednoho dne bude například nejvíce muslimů v Indii, třebaže si tam hinduisté ještě stále budou udržovat většinu.
Podle prognózy PEW bude žít jednou v budoucnu 40 procent všech křesťanů v subsaharské Africe. Ve Spojených státech klesne do roku 2050 jejich počet ze současných zhruba tři čtvrtin na dvě třetiny.
Pokud je o Evropu, množství muslimů v ní se do poloviny 21. století přibližně zdvojnásobí, z nynějších 5,9 procenta stoupne na asi 10 procent. Počet křesťanů v tomto období klesne z 553 milionů na 454 milionů.
Zvýší se také počet zemí, v nichž budou mít muslimové převahu.
Uveďme několik případů z analýzy Pew Research Center. V roce 2010 činil podíl křesťanů ve Francii 63 procent z celkového počtu obyvatel. V roce 2050 by to mělo být už jen 44 procent. V Británii klesne počet křesťanů mezi lety 2010 až 2050 z 64 procent na 45 procent.
K cifrám, které mnohé v Evropě znepokojují, britský magazín Spectator poznamenává, že boj jsme zjevně vzdali bez boje. Proti radikálnímu islámu už podle něj nemáme co postavit. Neboť Evropa je na základě demografického vývoje stále islámštější.
A už dnes nejsou radikální muslimové v EU žádnými výjimkami, spíše ojedinělými případy, jak se někdy argumentuje, ale radikálů zachycených jen příslušnými úřady v zemích unie jsou desítky tisíc.