<span>Muslimům se Obama</span> stále více zajídá

Zahraničí
21. 6. 2010 07:00
Pákistánci pálí americké vlajky.
Pákistánci pálí americké vlajky.

Ve světě je image USA stále výrazně lepší než za vlády Bushe.Americký prezident si ve světě stále udržuje pověst sympaťáka, avšak u muslimů se zdá, že jejich původní nadšení z Baracka Obamy (pokud je také zachvátilo) opadává. Války v Iráku a Afghánistánu, jakož i stojaté vody mírového procesu na Blízkém východě zvyšují frustraci mohamedánů vůči šéfovi Bílého domu.

K tomuto závěru dospívá reprezentativní anketa, v níž experti Pew Research Center (VIDEO ZDE)  zkoumali letos v dubnu a květnu názory téměř 25 tisíc lidí v 22 zemích.

Nehledě na kritiku jeho vládnutí doma v USA zůstává Obama ve světě oblíben, platí to zvláště pro Evropu. Prezidentovu politiku schvaluje například 90 procent Němců, 87 procent Francouzů, 84 procent Britů, 69 procent Španělů a 60 procent Poláků.

O názory Čechů se výzkum nezajímal.   

Vysoké podpoře se Obamova zahraniční politika těší též v Keni (95 procent), Nigérii (84 procent), Japonsku (76 procent), Indii (73 procent) anebo v Indonésii (67 procent).

U muslimů (s výjimkou Indonésie, kde v dětství nějaký čas žil)  se ale v souvislosti s Obamou zvětšuje deziluze. U nich "kouzlo" šéfa Bílého domu rychle vyprchává a vůči USA u nich opět sílí výhrady. Klesajíc trend lze dobře pozorovat například v Egyptě, který je důležitým spojencem Američanů. Pouze 17 procent dotázaných Egypťanů má k USA kladný vztah, loni to bylo ještě 27 procent.

Podobný pád vykazuje členská země NATO Turecko, kde důvěra v Obamu klesla z 33 procent na 23 procent. V Pákistánu vyjadřuje důvěru k Obamovi necelých osm procent vyznavačů islámu.

Pákistánci pálí americké vlajky.V červnu roku 2009 přednesl v Káhiře americký prezident, jehož otec byl černým vyznavačem mohamedánské víry, široce oceňovaný projev k muslimům světa. Obama ale současně podporuje egyptského prezidenta Husního Mubaraka, který vládne zemi na Nilu autokraticky a diktátorsky už desítky let, což se setkává s trvalou kritikou ochránců lidských práv.

V Blízkovýchodním mírovém procesu Obama také nedosáhl téměř žádného pokroku. Války v Iráku a Afghánistánu pokračují a stejně tak nadále funguje vězení na Guantánamu, které Obama slíbil zavřít.

"Existuje propast mezi idejemi, které Obama ztělesňuje, a realitou," vysvětluje výsledky průzkumu Pew Research Center například bývalý americký senátor John Danforth (republikán).

Pozoruhodný je nárůst sympatií vůči Spojeným státům v Rusku a Číně. Mezi dotazovanými Rusy se na tom podepsala i nedávná dohoda o snížení stavů jaderných zbraní mezi Washingtonem a Moskvou podepsaná v Praze. Pozitivně nyní hodnotí USA 57 procent Rusů, což je oproti předchozí anketě Pew zvýšení o 13 procent.

Číňanů se na Američany dívá kladně 58 procent dotázaných. Sympatie vůči USA postupně rostou už několik let.

Foto: Profimedia.cz

Autor: - pp -

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ