Muž s TBC o svém stavu věděl, přesto letěl

Zahraničí
29. 5. 2007 21:47
Letiště - ilustrační foto
Letiště - ilustrační foto

Letadlo - ilustrační fotoMuž nakažený vzácnou a nebezpečnou formou tuberkulózy, který letěl 24. května z Prahy do Kanady letem ČSA, o svém stavu věděl. Uvedl to kanadský list The Globe and Mail. Nakažený muž to podle agentury AP ve středu také sám potvrdil. Sdělil, že už při odletu z USA do Řecka, kde se oženil a strávil líbánky, věděl, že má TBC, ale netušil, že jde o její vážnou formu. Zpátky prý letěl proto, že dostal strach o vlastní život.

Muž americké národnosti měl od amerických úřadů zakázáno nastoupit do komerční transatlantické linky cestou z Evropy. Zákazu se ale vyhnul tím, že neletěl přímo do Spojených států, ale do kanadského Montrealu, odkud přejel autem do New Yorku.

Cestující, jehož totožnost nebyla zveřejněna, je nakažen často smrtelnou formou tuberkulózy, která je rezistentní vůči většině běžně používaných antibiotik. "Myslím, že jsou otázky, na které by mohl odpovědět jen on," řekl doktor Martin Cetron, ředitel amerického střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v Atlantě. Odpovídal tak na dotaz, zda muž letěl úmyslně do Kanady, aby se vyhnul americkému zákazu nastoupit do letadla.

"Informovali jsme ho o tom, jak je pro něj důležité neletět komerční linkou, jak důležité je, aby zůstal na místě, a jaké možnosti má pro získání okamžité pomoci v Itálii," dodal doktor Cetron. CDC podle něj dokonce vyslala lékaře, svého bývalého spolupracovníka, který nyní pracuje pro italské ministerstvo zdravotnictví, jenž se s ním měl sejít a prodiskutovat s ním, jak by se mohl bezpečně vrátit do Spojených států.

"Když se s ním měl bývalý lékař CDC sejít, aby mu poskytl pomoc - protože jsme zjistili, o jak děsivou diagnózu se jedná - ten muž už byl pryč. Odhlásil se z hotelu," dodal doktor Cetron. Úřady podle něj stále zjišťují, kolik zemí muž navštívil nebo přes ně spolu s manželkou projížděl.

Nechtěl zůstat v Itálii

Letiště - ilustrační fotoMuž potvrdil, že ho CDC kontaktovala během pobytu v Římě a sdělila mu, že se má obrátit na italské úřady, které ho umístí do izolace a budou léčit. "Pomyslel jsem si: ´Zbláznili jste se? To neudělám´," řekl. S manželkou se rozhodli proklouznout zpět do USA přes Kanadu. Jakmile dorazili do Spojených států, dobrovolně se dostavil do nemocnice v New Yorku. "Jsem vzdělaný, úspěšný, inteligentní člověk," řekl muž. "Připadá mi šílené, že mě za dveřmi hlídá ozbrojený strážce, když jsem ve všem spolupracoval, s výjimkou té věci jděte-a-nechte-se-izolovat v Itálii," dodal.

Doktor Cetron upřesnil, že se dozvěděl "v časných ranních hodinách v pátek" 25. května, že muž proklouzl zpět do Spojených států. Zavolal mu na mobilní telefon, který muž zvedl. "Vysvětlil jsem mu, jak je důležité, aby se podřídil a dostavil se do nemocnice v New Yorku." Odtud byl letadlem CDC přepraven do Atlanty v americkém státě Georgia. Tady je nyní muž v americké federální karanténě.

Podle agentury AP muž sám uvedl, že mu lékaři doporučili, aby dlouho plánovanou svatbu v Řecku kvůli své nemoci odložil. Ale nenařídili mu prý, aby se vyvaroval létání. "Věděl jsem, že mám tuberkulózu, ale nemyslel jsem si, že jsem v ohrožení," uvedl muž, který si nepřeje být jmenován kvůli stigmatu, které je s jeho diagnózou spojené. "Odletěli jsme do Řecka a mysleli jsme si, že všechno je v pořádku."

Podle doktora Stevena Katkowského, ředitele odboru zdraví okrsku Fulton, však bylo muži řečeno, že se mu cestování nedoporučuje.

Dlouhé lety jsou rizikové

Oficiální činitelé doporučili, aby posádka a cestující, kteří v letadlech seděli do vzdálenosti dvou řad od nakaženého muže, podstoupili testy na TBC. "Tato bakterie se přenáší vzduchem a v zásadě na lidi, kteří jsou v uzavřených prostorách velmi dlouhou dobu," řekla doktorka Julie Gerberdingová, ředitelka CDC.

"Dlouhé lety by tak pro některé cestující mohly představovat riziko, ale krátké lety ohrožení neznamenají, stejně jako nejsou ohroženi lidé, kteří do letounů nastoupili poté, co z nich nakažený muž vystoupil," dodala.

Muž lékařům řekl, že během letů nekašlal. Testy naznačují, že počet tuberkulózních bakterií v jeho těle je nízký, uvedl doktor Martin Cetron, ředitel odboru CDC pro globální migraci a karanténu.

Tuberkulózu způsobuje bakterie Mycobacterium tuberculosis. Nemoc se přenáší kapénkovou infekcí a obvykle zasahuje zejména plíce. Mezi její příznaky patří bolest na hrudi a vykašlávání krve. Ročně jí na světě podléhá kolem dvou milionů lidí, zejména však v rozvojových zemích.

V Česku se od roku 1998 snižuje počet nemocných tuberkulózou. Loni bylo hlášeno 905 případů TBC, o 102 méně než v roce 2005.

Foto: Karel Šanda

Autor: ČTK

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ