Zákonodárce státu Nebraska Ernie Chambers (70) minulý týden zažaloval pánaboha. Za „všechny křivdy světa", ale také, aby upozornil na jiný soudní proces, který považuje za zbytečný.
„Obviněný způsobil nevyslovitelnou hrůzu a smrt a panují vážné obavy, že své činy bude i nadále opakovat. Obžalován může být kdekoliv, stejně jako u nás v Douglas County, protože je všude," míní jediný černý senátor zákonodárného shromáždění Nebrasky Ernie Chambers (srov. TÝDEN 18/06).
Za terč soudní žaloby si vybral Boha. Ten prý může za „obecně rozšířenou smrt, zkázu a zastrašování milionů a milionů obyvatel zeměkoule", jakož i „hrůzostrašné povodně, děsné hurikány a děsivá tornáda". Chambers prý neusiluje o nic menšího než o trvalý soudní zákaz Všemohoucího.
Zdá se, že Boha nenechala Chambersova žaloba chladným. Zákonodárce dostal hned dvě odpovědi v podobě listů, z nichž jeden se dle úředníka soudu pro Douglas County v Omaze Johna Frienda „zázračně" objevil u jeho přepážky.
Bůh argumentuje, že nepodléhá světským zákonům a světské soudy nemají dostatečné pravomoci. Navíc za týrání a utrpení nemůže on, ale dle listu mohou si za ně lidé sami, protože zřejmě nesprávně užívají největšího daru, svobodné vůle, kterou jim daroval.
Z prvního listu také vyplývá, kdo se dostaví k soudu jako svědek, možná ne moc překvapivě archanděl Michael.
Dle druhého listu by se měl Chambers přednostně obrátit na právníky z kanceláře Corpus Christi, novinářům však bohužel nikdo na přiložené telefonní číslo neodpovídal.
Senátor z Omahy je sice znám kritikou křesťanů a také tím, že se neúčastní ranních bohoslužeb v době zasedání zákonodárného sboru, přesto žalobu nemíní zcela vážně. Snaží se tak upozornit na nesmyslnost jiné žaloby, s níž se dle agentury AP k federálnímu soudu obrátila Tory Bowenová.
Zažalovala soudce Jeffreho Cheuvronta za to, že údajně porušil její právo na svobodu slova, když jí jako žalující straně v soudním procesu týkající se sexuálního útoku zakázal používat výrazy „znásilnění" nebo „oběť".
Chambers, který je poslancem jednokomorové státní sněmovny ("legislativy") už od roku 1970, tvrdí, že žaloba Bowenové ohledně porušení práv na svobodu slova je stejně „smysluplná" jako jeho žaloba proti Všemohoucímu.
Federální soudy se v přesně vymezených případech řídí rozhodnutími nejvyšších soudů v jednotlivých státech a nebraský Nejvyšší soud se už případem Bowenové a porušení jejího práva na svobodu slova už zabýval. Podle Chamberse tedy ani federální soud nemůže rozhodnout jinak.
Jak dopadne Chambersova žaloba, ví zatím jen pánbůh. V Nebrasce, jednom z dvanácti států amerického středozápadu, ale možná nic není tak, jak zprvu vypadá. Týká se to ostatně i samotného „senátora".
Nebraska má totiž jen jednokomorový parlament, mezi padesáti americkými státy jako jediná. Takže Chambers žádný senátor není, přestože si on i jeho kolegové tak říkají. Jen aby se to nedověděl Vševědoucí.
Na snímku Chambers při projevu ve sněmovně v Lincolnu, březen 2006.
Foto: AP