Zatím nejmodernější pašerácký tunel byl odhalen na mexicko-americké hranici. Vedl z obchodního skladu, vzdáleném sotva 10 metrů od známé protiimigrantské zdi až hluboko na území USA. Tunel teď bude zabetonován, agenti DEA ho odhalili těsně před dokončením a pašeráci ho ještě nestačili použít.
Speciální agent z amerického protidrogového úřadu DEA Stephen Tomaski uvedl: "Je to druhý největší tunel, který jsme odhalili. Ukazuje rozsah, čeho všeho jsou pašerácké skupiny schopny, aby obešly hraniční kontroly. Na zemi je to pro ně problém, a tak se uchýlily pod ni."
ČTĚTE TAKÉ: Mexiko: starosta posílá na drogové bossy zabijáky
Narkoteror: v nejvražednějším městě sedm mrtvých denně
Tunel je přes 300 metrů dlouhý, samotná šachta leží více než třicet metrů pod zemí. Stavěl se asi dva roky. Vchod je ve skladu v Tijuaně, přímo naproti nejvíce vytíženému hraničnímu přechodu do USA. Do tunelu se člověk dostane přes toalety. Podlaha jedné z kabinek je totiž na hydrulickém lisu a s pašeráky zajede o úroveň níž. Při zátahu policie zatkla v tunelu na tucet lidí, kteří tam normálně bydleli. Prostor byl vybaven lednicí i sporákem.
VIDEO Z NÁVŠTĚVY TUNELU V PODÁNÍ KOMENTÁTORA CNN:
Z tohoto místa vedl žebřík dalších šest metrů níže, kde je šachta. Tunel je vybaven elektrickým vedením se žárovkami, ventilací, která přivádí čerstvý vzduch, a dokonce pevnou telefonní linkou. Vrcholem je ovšem domácí primitivní výtah poháněný elektrickým motorkem.
Vejdou se na něj maximálně dva lidé, tím pádem je nepravděpodobné, že by byl tunel využívám pro převod imigrantů kvůli časové náročnosti a nebezpečí vyzrazení informací po zadržení. Byl tedy čistě pro účely drogových kartelů. Vytěženou zeminu pašeráci odnášeli v pytlích.
"Pět z osmi nejmodernějších tunelů, které jsme od roku 1990 objevili, bylo nalezeno v okruhu San Diega. "Víme, že zpřísnění hraničních kontrol vedlo pašeráky k tomu, že se uchýlili pod zem. Hranici hlídá na dvacet tisíc strážců, byl instalován 640 mil dlouhý plot," popsal situaci Richard Salinetti, člen hraniční stráže.
"Počet objevených tunelů není velký, ale není to jednoduché. Když už drogová mafie investuje tolik času a prostředků na vybudování takového tunelu, ví o něm jen velice málo lidí. Informace pocházejí z různých zdrojů při vyšetřování většiny kartelů. Odhalení je výsledkem práce DEA, imigračního úřadu, hraniční stráže i mexické vlády," dodal agent Tomaski.
Na jejich objevení jsou potřeba lidé, technikou se to nedá obsáhnout. Americká vláda zatím nemá žadné vybavení, kterým by mohla detekovat lidi razící tunely okolo hranic. Informaci musí někdo prozradit. Technologie se zatím vyvíjí. Nápady pašeráků ovšem taktéž.
Foto: ČTK/AP