Na americké internátní škole bude výuka žáků probíhat venku

Zahraničí
29. 7. 2020 10:02
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Malá internátní škola v Kalifornii obeslala své studenty netradiční výzvou, aby si k podzimnímu zahájení výuky přivezli skládací židle, čepice proti slunci a opalovací krémy. Škola v Los Olivos nedaleko Santa Barbary chce výuku přenést do venkovních prostor, aby tím snížila nebezpečí přenosu koronaviru. Na obnovu provozu škol v USA naléhá prezident Donald Trump.

Jak informuje agentura Reuters, pro studenty v Los Olivos venkovní výuka příliš velkou novinkou nebude. V areálu totiž tráví venku hodně času - pěstují plodiny, z nichž se skládá jejich jídelníček, sprchují se ve vodě, již si musejí ohřát nad ohněm, a po rozlehlých více než 28hektarových pozemcích chodí na pěší túry.

Vedení školy chce, aby se studenti nechali před nástupem otestovat na covid-19 a pobyli nějaký čas v karanténě. "Všem připomínám, že nás čeká neobvyklý rok. Nemůžeme očekávat, že bude stejný jako ty předchozí," řekl ředitel Christopher Barnes.

Škola musela návrat studentů posunout až na dobu po letních prázdninách, protože kalifornský guvernér Gavin Newsom zakázal obnovu výuky v okresech, kde nových případů koronaviru stále přibývá. A k těm patří i Santa Barbara. Barnes je připraven na nový odklad nebo i na obnovu výuky pouze na dálku. Škola má 85 žáků a skoro polovina z nich má stipendium - roční školné stojí 62 tisíc dolarů (1,4 milionu korun). Fakt, že jeden učitel připadá na čtyři žáky, ji co do hygienických požadavků v době koronaviru zvýhodňuje, připustil Barnes.

V některých okrescích bude výuka on-line

Protože v Kalifornii stále nakažených přibývá, školní okrsky v Los Angeles a San Diegu chtějí v srpnu výuku obnovit jenom on-line.

Barnes doufá, že jeho škola zůstane koronaviru ušetřena, i když vzhledem k tomu, že tam studenti sdílejí společné koupelny a jídelnu, bude připomínat spíš situaci na výletní lodi.

V USA je asi 200 internátních škol a na zahájení výuky se připravují různě. Meera Viswanathanová, ředitelka té v Simsbury v Connecticutu, uvedla, že škola nakupuje stanové přístřešky a skládací židle, aby se některé předměty mohly učit venku. V Deerfieldu v Massachusetts upravují ubytovací prostory tak, aby studenti bydleli po jednom, a připravují tam také místo pro případnou karanténu.

V Los Olivos chtějí pro letošek vynechat říjnové prázdniny, na něž studenti jezdí domů, aby se snížila možnost zavlečení nákazy. Studentka Melia Collardová se sice zpět do školy těší, ale myslí si, že pro nováčky bude dlouhé odloučení od rodiny moc těžké: "Stýská se vám, už když rodiče nevidíte šest týdnů, ale když to bude několik měsíců, bude to opravdu těžké." 

Autor: ČTK Foto: , Pixabay.com/Taken

Další čtení

ilustrační foto

Rusko vrátilo pět ukrajinských dětí. Tisíce jich stále drží v zajetí

Zahraničí
27. 3. 2025
Grónsko

Dánové stále zuří kvůli Grónsku. Lidem za odpor poděkovala i premiérka

Zahraničí
27. 3. 2025
Vladimir Putin

Zelenskyj: Putin brzy zemře, to je fakt, a pak bude po všem

Zahraničí
27. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ