USA
Nabídka pro Obamu: peníze výměnou za stop zdravotnické reformě
21.09.2013 16:35
Spojeným státům nadále hrozí platební neschopnost. Nic na tom zřejmě nezmění ani páteční schválení návrhu zákona umožňujícího další financování vlády ve Sněmovně reprezentantů. Republikánská většina totiž dala najevo, že hodlá vyměnit zvýšení dluhového stropu za rozdrcení sporné reformy zdravotnictví prezidenta Baracka Obamy. Demokraté, ovládající Senát, již naznačili, že na to nepřistoupí.
Návrh zákona schválený poslanci by umožnil poskytnout vládě prostředky na další tři měsíce. Avšak republikáni jeho přijetí druhou komorou Kongresu prakticky znemožnili, když k němu prosadili dodatek se škrty ve výdajích na zdravotnickou reformu, která je považována za největší legislativní úspěch prezidenta.
Kongres už má jen velice málo času na dosažení dohody ohledně zvýšení dluhového stropu, protože letošní rozpočtový rok končí 30. září.
Obama podle listu The Washington Post reagoval na výsledek hlasování Sněmovny reprezentantů nezvykle hněvivě. Mimo jiné republikány obvinil, že si s ním "zahrávají" a že "drží ekonomiku (země) jako rukojmí".
Republikánský předseda sněmovny John Boehner výsledek hlasování naopak radostně uvítal. "Američtí občané nechtějí Obamacare (prezidentovu reformu zdravotnictví)," prohlásil.
Reforma zdravotnictví by měla vstoupit v platnost 1. října. Podle informací listu The Washington Post však republikáni chtějí ještě v nadcházejících dnech dosáhnout jejího ročního odkladu.
Dluhový strop byl naposledy zvýšen v lednu a nyní činí 16,7 bilionu dolarů (321,4 bilionu korun). Pokud administrativa dosáhne tohoto stropu, nesmí si dále půjčovat. Vláda již podnikla řadu úsporných opatření, aby si zajistila dostatek peněz, včetně toho, že zastavila investice do penzijních fondů pro státní zaměstnance. Navzdory všem krokům však podle ministra financí Jacka Lewa dosáhne úvěrového limitu v polovině října, kdy jí zůstane zhruba 50 miliard dolarů, což je částka, která může být vyčerpána za jeden den.
Kongres v létě 2011 po vleklém jednání s prezidentem Barackem Obamou schválil zákon na zvýšení dluhového stropu. Republikáni ale pak Obamu přiměli, aby výměnou za podobné zvyšování stropu souhlasil s výdajovými škrty v hodnotě dvou bilionů dolarů pro období příštích deseti let. Obama tvrdí, že tentokrát o dluhovém stropu vyjednávat nebude.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.