Napětí v Argentině roste. Kvůli zastřelení domorodého obyvatele

Zahraničí
26. 11. 2017 10:20
Mapučští demonstranti.
Mapučští demonstranti.

Na přední stránky argentinských novin, které už více než týden plní zprávy o hledání ztracené ponorky, se v neděli dostalo jiné téma. Na jihozápadě země, v oblasti oblíbené turisty, roste napětí mezi domorodými obyvateli a vládními úřady. Informoval o tom španělský deník El País. V sobotu policie jednoho domorodého obyvatele zastřelila a dva zranila poté, co na ni skupina házela kameny.

Incident se stal poblíž města Bariloche, kde úřady ve čtvrtek nařídily vyklidit území v národním parku okupované domorodci. Většina těchto Araukánců, jímž se říká též Mapučové, na nátlak policie místo opustila. Několik lidí bylo zatčeno a několik jich uteklo do hor. V sobotu je policie dostihla a poté, co na ní údajně házeli kameny, jich několik postřelila, jednoho smrtelně.

Místní federální soudce v neděli svolal mimořádnou schůzku se zástupci policie. Podle deníku Clarín má informace, že radikální skupina domorodých obyvatel chystá v oblasti útok na rezidenci anglického milionáře Joea Lewise. Ten už před několika lety koupil pozemek v okolí jezera Escondido, čímž omezil přístup veřejnosti k jezeru. Loni se objevily v tisku spekulace, že uplatil argentinského prezidenta Mauricia Macriho.

Po sobotním incidentu se konala demonstrace skupiny mapučských žen v centru města Bariloche, které leží asi 1 400 kilometrů jihozápadně od metropole Buenos Aires.

V posledních týdnech v Argentině vyvolal rozruch případ mapučského aktivisty Santiaga Maldonada. Ten byl skoro tři měsíce nezvěstný poté, co začátkem srpna policie rozehnala mapučské demonstranty, kteří blokovali silnici v provincii Chubut na jihu země. Minulý měsíc bylo nalezeno jeho tělo v místní řece, podle policie se utopil. Pitva podle úřadů neprokázala cizí zavinění, přesto případ rozvířil veřejné mínění a vyvolal kritiku současné vlády prezidenta Macriho.

Araukánci či Mapučové bojují za návrat půdy, kterou jejich předci v Patagonii po staletí vlastnili. Po příchodu Španělů i po vyhlášení nezávislosti Argentiny a Chile se jim dařilo udržet část území až do konce 19. století, kdy jim je vláda pomocí armády zabrala.

Protesty domorodých obyvatel proti vládě byly dosud četnější v Chile, kde žije asi 1,5 milionu Araukánců. V Argentině se počet této skupiny obyvatel odhaduje na 200 tisíc.

Autor: ČTK Foto: ČTK , EFE/ESTEBAN GARAY

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ