Nechtění muslimové u Dvojčat. Přitom v nich také umírali

Zahraničí
15. 9. 2010 19:30
Ve Světovém obchodním centru se muslimové modlili, mešita pár bloků odtud však vadí.
Ve Světovém obchodním centru se muslimové modlili, mešita pár bloků odtud však vadí.

Bouřlivé reakce stále vyvolává projekt islámského komunitního centra Park51 nedaleko místa, kde stávalo Světové obchodní centrum. Řada Newyorčanů demonstruje proti muslimské přítomnosti u dnes už posvátného místa, kde 11. září 2001 zahynulo 2760 lidí. Všeobecně se ale zapomíná na to, že ve Dvojčatech nemálo muslimů pracovalo a denně se modlilo. A také zemřelo.

Elektrikář Sinclair Hejazi Abdus-Salaam nastoupil na místo ve Světovém obchodním centru někdy v roce 1999 a začal potkávat muslimské souvěrce, napsaly New York Times. Brzy se od nich dozvěděl o modlitebně na sedmnáctém patře jižní budovy, vybavené umývárnou na wudu - patřičnou očistu rukou, tváře a chodidel.

Dělníci zvedají trojzubec, součást památníku 11. září. Mezi uživateli modlitebny bylo lze potkat finanční analytiky vedle tesařů, sekretářky i dělníků, muslimy narozené v Americe, imigranty s občanstvím i příležitostné návštěvníky na služebních cestách.

"Nebyli jsme cizáci," říká Abdus-Salaam, kterému je dnes šedesát a tráví penzi na Floridě, tak jako spousta dalších amerických důchodců. "Ráno jste vešli do výtahu, pozdravili jednoho dělníka ‚Salám alajkum‘ a pět dalších lidí vám odpovědělo stejně." 

Ostrůvek duchovna v epicentru kapitalismu

Zafar Sarešwala pracoval jako finančník pro londýnskou Parsoli Corporation a do New Yorku ho zavedla služební cesta. "Bylo to tak osvobozující a tak klidné," vzpomíná na muslimskou modlitebnu, o níž mu pověděl manhattanský židovský bankéř. "Cítil jsem se tam jako ve skutečné mešitě. A nejlepší na tom je, že jste byli v epicentru kapitalismu - v New Yorku, ve Světovém obchodním centru - a měli jste tam tenhle ostrůvek duchovna. Nemyslím si, že by taková kombinace byla kdekoli jinde na světě."

Park51 podle umělecké představy.Původ modlitebny je nejasný, tehdejší správa budov žádné informace nemá - asi i proto, že o mnoho dokumentů přišla při zřícení Dvojčat. Víc neví ani imámové z okolních mešit.

A zmiňovaná modlitebna rozhodně nebyla jediná, třicítka zaměstnanců restaurace z vrcholu severní věže se denně chodila modlit na schodiště, mezi 106. a 107. patro.

Nejbližší mešita, Masdžid Manhattan, je čtyři bloky daleko, turistický frmol by jim nedovolil se na dlouho vzdalovat. Během ramadánu číšníci, kuchaři i manažeři nosili do práce své oblíbené pokrmy, aby se o ně po soumraku, při večeři iftár, podělili s ostatními.

"Na iftár mám ty nejlepší vzpomínky," říká Sekú Siby, pětačtyřicetiletý šéfkuchař původem z Côte d'Ivoire (Pobřeží slonoviny). Ty ale byly vytlačeny daleko horšími. Sibyho bratranec a spolubydlící, šéfkuchař Abdul-Karím Traoré, zemřel právě v restauraci na vrcholu věže, stejně jako přinejmenším jeden další souvěrec, číšník Šabir Ahmed z Bangladéše.

Moderní islamofobie

Modlitby muslimů v New Yorku, čtvrtý den po 11. září 2001.V celých dvojčatech zahynulo dohromady podle odhadů na šedesát muslimů, pár týdnů po útocích al-Kajdy se nikdo nepozastavoval nad tím, když se nedaleko konala smuteční modlitba. Podpořilo ji město, stát i federální vláda, mimo jiné zajistily autobusy pro truchlící.

A žádná protiislámská vlna se nezdvihla ani po bombovém útoku na Světové obchodní centrum v roce 1993, za kterým stál radikál Ramzi Jussef. Muslimové prostě byli normální součástí života ve Světovém obchodním centru a islamofobie se probouzí až v posledních letech.

"Je to hanba, hanba, hanba," lamentuje na adresu opozice vůči projektu Park51 Fekkak Mamdúh, Maročan, který ve stejné restauraci velel číšníkům.

"Někdy se probudím a pomyslím si, že pro tohle jsem do Ameriky nepřišel. Přišel jsem, abychom tuhle zemi budovali společně. Lidé používají tuto otázku pro svou vlastní agendu. Má za cíl živit nenávist."

Autor: - mav -Foto: Wikimedia Commons , ČTK/AP , Profimedia , Flickr.com/rbanks

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ