Policie v New Yorku zatkla 177 účastníků čtvrtečních protestů v rámci hnutí Okupujte Wall Street v ulicích města. Na závěr demonstrací, které měly podtrhnout dvouměsíční trvání hnutí, to sdělila místní policie. Hromadné akce proti nenasytnosti finančních a podnikatelských kruhů a za spravedlivější rozdělování zisků budou v New Yorku nejspíš pokračovat i v dalším období.
Při potyčkách utrpělo zranění sedm policistů, kteří byli krátce hospitalizování, poznamenal policejní šéf Ray Kelly na tiskové konferenci. Jednoho podle něj zranil hozený skleněný předmět, ostatním demonstranti polili obličej jistou tekutinou. Neuvedl, zda byli, či nebyli zranění i v řadách demonstrantů.
Vzhledem k tomu, že se konalo v průběhu dne více protestních akcí, je těžké odhadnout, kolik lidí se do čtvrtečních demonstrací zapojilo. Policie hovoří, že se jednalo o něco přes tisíc lidí, podle představitelů hnutí to byly tisíce osob.
"Nedáme se, nedáme se," křičel několikatisícový dav na náměstí. Rozhořčil je zásah newyorské policie, jež tento týden vyklidila protestní tábor v nedalekém Zuccottiho parku, kde se aktivisté několik týdnů snažili upoutat pozornost na sociální problémy a rozpory současných Spojených států. Podle nich v zemi jedno procento obyvatelstva žije na úkor ostatních 99 procent, jejichž zástupci se protestující cítí být.
Poklidné čtvrteční večerní shromáždění na Foleyho náměstí přitom kromě rozhořčení a nespokojenosti demonstrantů svědčilo i o tom, jak moc se hnutí za dva měsíce proměnilo. Zatímco v jeho počátcích bylo v Zuccottiho parku několik desítek převážně mladých lidí, nyní byly na shromáždění zastoupeny všechny generace a silná třeba byla i přítomnost různých odborových svazů a dalších organizací.
Transparenty a hesla
Na Foleyho náměstí byly k vidění stovky nejrůznějších transparentů a zněla tu hudba i mnoho sloganů včetně nejznámějšího "Celý den, celý týden, okupujeme Walll Street". Na místě ale bylo i několik mikrofonů, do kterých mohli přítomní vyprávět své příběhy. "Přišla jsem o dům, o všechno. Banka mi odmítla rozložit půjčky. Mám dvě zaměstnání a stejně to často nestačí k uživení," svěřila se jedna protestující.
Na náměstí, které se nachází nedaleko Brooklynského mostu a městské radnice, v tu chvíli přestávalo být k hnutí, zvláště když přišel zhruba dvoutisícový průvod vysokoškolských studentů, kteří ve čtvrtek stávkovali. "Jsou to naši hrdinové," křičela do mikrofonů moderátorka demonstrace.
Studenty na náměstí doprovázely desítky policistů, část z nich na motocyklech. "Děkujeme za společnost," říkali jim ironicky někteří ze studentů. Policistů ale v oblasti přibývalo stejně jako demonstrujících a zdálo se, že příliv jejich hlasitě houkajících vozů jen tak nepoleví s dalšími strážci pořádku.
Policisté přitom i v okolí Foleyho náměstí pokračovali v zatýkání demonstrantů, které začalo už ráno, když se aktivisté pokusili skutečně obsadit Wall Street. Zatčených nakonec bylo přes 200. Zdá se ale, že demonstranty podobné zásahy neodrazují. "To, co reprezentujeme, nelze zastavit zatýkáním. Budeme bojovat až do konce," řekl jeden z nich.
Demonstrace v dalších městech
Protestní shromáždění se uskutečnila i v jiných amerických městech, kde podle AP byly zatčeny desítky lidí. Podle 44letého Paula Knicka nastal pro hnutí "kritický moment". "Zdá se, že je tu soustředěné úsilí o zastavení hnutí a já jsem tady, abych zajistil, že se to nestane," citovala jeho slova AP.
Policisté v úterý vyklidili Zuccottiho park, kde účastníci hnutí Okupujte Wall Street od 17. září stanovali. K zásahu vydal příkaz úřad newyorského starosty s tím, že se tam po vyčištění a úklidu místa budou moci vrátit. Policie při akci zatkla asi 200 protestujících.
Stálá shromaždiště protestujících předtím byla vyklízena také v Atlantě, Portlandu nebo Salt Lake City. Pouze v kalifornském Oaklandu se však policie uchýlila k použití slzného plynu.
Demonstranti tvrdí, že zastupují 99 procent amerických občanů a brání je proti procentu nejbohatších. Kritizují prý nedostatečnou solidaritu bohatých s chudými a žádají větší zdanění bohatých. Tvrdí také, že hlas obyčejných lidí, jako jsou oni, ve Spojených státech není moc slyšet.
"Nedáme se, nedáme se," křičeli demonstranti okupující Wall Street
Zahraničí
18. 11. 2011 05:36Policie zatýkala účastníky protestů.
Autor: ČTK Foto: ČTK/AP