Lidé si běžně stěžují, že život, jaký vedou politici, je na hony vzdálen životu voličů. V Uruguayi to však neplatí. Její prezident José Mujica se odstěhoval z rezidence do manželčina polorozpadlého statku na okraji Montevidea a ve prospěch potřebných se vzdává většiny svého platu. Prádlo se suší před domem, používá se voda ze studny umístěné na plevelem zarostlém dvorku. Hlavu státu hlídají pouze dva policisté a třínohý pes Manuela.
Mujica, jemuž se říká nejchudší prezident světa, se vzdal luxusní prezidentské rezidence určené nejvyššímu uruguayskému ústavnímu činiteli. Spolu s manželkou obdělává půdu a pěstuje květiny. Na charitu odevzdává 90 procent měsíčního platu, což je ekvivalent 240 tisíc korun.
"Žil jsme takto po většinu svého života a s tím, co mám, dobře vystačím," říká muž sedící ve staré židli na zahradě. Tím, že se vzdává velké části mzdy, se dostal na průměrný příjem ostatních občanů, což je v přepočtu asi 14 tisíc korun. V majetkovém přiznání z roku 2010, které je pro uruguayské politiky povinné, uvedl jmění odpovídající 1800 dolarům (36 tisíc korun), což byla zhruba hodnota jeho volkswagenu z roku 1987. Letos k tomu připojil polovinu manželčina majetku sestávajícího z pozemků, traktorů a domu a dostal se na 215 tisíc dolarů (4,3 miliony korun).
Stále jsou to ale jenom dvě třetiny toho, co musel v přiznání uvést viceprezident Danilo Astori, a třetina majetku Mujicaova předchůdce Tabarého Vásqueze.
Mujica byl do úřadu zvolen v roce 2009. V 60. a 70. létech byl členem levicové ozbrojené skupiny Tupamaros, inspirované kubánskou revolucí. Šestkrát byl postřelen a 14 let strávil ve vězení, a to v těžkých podmínkách a izolaci. Propuštěn byl v roce 1985, kdy se Uruguay dala cestou demokracie. Vězení mu prý pomohlo získat nový pohled na život.
Chudí jsou materialisté, ne já
"Říkají mi nejchudší prezident, ale já se necítím být chudý. Chudí jsou ti, kteří znají jenom práci, aby si udrželi náročný životní styl, a kteří chtějí stále víc a víc. Je to otázka svobody. Když nemáte velký majetek, nemusíte celý život pracovat jako otrok, abyste si ho udrželi, takže máte více času pro sebe. Možná vypadám jako bláznivý a výstřední stařec, ale je to svobodná volba," říká Mujica.
A podobně hovořil v červnu na konferenci v Riu de Janeiro. "Celé odpoledne jsme hovořili o udržitelném rozvoji, o tom, jak vyvést masy z chudoby. Ale co máme na mysli? Bereme si příklad z konzumu, jaký známe v bohatých státech? Ptám se vás: Co se stane s touto planetou, jestliže budou mít domácnosti indiánů stejné množství automobilů jako rodiny Němců? Kolik kyslíku nám pak zbude? Má tato planeta dostatek zdrojů na to, aby sedm nebo osm miliard lidí mohlo konzumovat a produkovat odpad tak, jak to nyní známe z bohatých států? Právě tato nadměrná spotřeba planetu ničí," řekl tehdy Mujica.
Podle něj se většina státníků řídí "zaslepeným přesvědčením, že růstu se dá dosáhnout konzumem, jako kdyby opak znamenal konce světa".
Bez ohledu na propastné názorové rozdíly mezi jím a ostatními světovými vůdci není ani Mujica ušetřen propadům v politickém životě. "Svým životním stylem získal mnoho stoupenců, ale to ho nechrání před kritikou, jak si vede vláda," řekl Ignacio Zuasnabar, který se zabývá průzkumem veřejného mínění. Opozice tvrdí, že nová ekonomická prosperita nevede ke zlepšení služeb ve zdravotnictví a školství.
Mujicaova popularita poprvé od roku 2009 klesla pod 50 procent. Kromě jiného se na tom podílel jeho postoj k legalizaci potratů. Parlament nedávno schválil zákon, který umožňuje přerušení těhotenství do 12 týdnů od početí. Mujica tento právní předpis na rozdíl od předchůdce nevetoval. Podporuje také legalizaci hašiše, protože problém podle něj není "hašiš, ale překupnictví drog".
Mujica se přízní nebo nepřízní veřejnosti moc zabývat nemusí, protože ze zákona nemá právo ucházet se o mandát podruhé. Volby jeho nástupce se budou konat v roce 2014. Navíc je mu 77 let a očekává se, že z politiky bude chtít odejít. Bude mít právo na státní penzi a dá se předpokládat, že na rozdíl od předchůdců mu nebude zatěžko smířit se s nižším příjmem.