Němečtí špioni nahráli Kerryho i Clintonovou. Prý náhodou

Zahraničí
16. 8. 2014 11:08
Zpravodajská služba prý nezáměrně nahrála rozhovor mezi Hillary Clintonovou a Kofi Annanem.
Zpravodajská služba prý nezáměrně nahrála rozhovor mezi Hillary Clintonovou a Kofi Annanem.

Německá zpravodajská služba (BND) nahrála, prý nezáměrně, v roce 2013 rozhovor amerického ministra zahraničí Johna Kerryho. Uvedl to týdeník Der Spiegel. O den dříve již německá média informovala o, údajně také náhodném, odposlechu konverzace Kerryho předchůdkyně Hillary Clintonové. Ani BND, ani americká ambasáda v Berlíně se k této záležitosti zatím nevyjádřily.Tyto případy by mohly vést k dalšímu poškození důvěry mezi USA a Německem, která je již nalomená od jiné nedávné špionážní aféry.

Slova Clintonové pronesená na palubě vládního letounu v rozhovoru s bývalým generálním tajemníkem OSN Kofi Annanem byla nahrána v roce 2012. Der Spiegel napsal, aniž by pro to uvedl své zdroje, že tyto rozhovory byly nahrány neúmyslně, v rámci jiné operace, a tito tři zmínění politici nebyli BND sledováni záměrně. I když prý šlo o nedopatření, záznam nebyl hned smazán.

Předseda parlamentního vyšetřovacího výboru k činnosti NSA Patrick Sensburg ujistil, že u Clintonové nešlo o cílený odposlech. "Jestliže dojde k takovému 'uvíznutí', protože se politik nachází v krizové oblasti, jsou data mazána," ujistil Sensburg.

Německý týdeník také citoval důvěrný dokument BND z roku 2009, ve kterém se píše, že německá vláda pověřila BND špionáží Turecka, jedné z členských zemí NATO. Toto sledování prý probíhalo "několik let až dodneška", citovala původní zdroj agentura DPA.

Německá opozice požaduje po vládě bezvýhradné vysvětlení špionáže vůči spojencům. "Je nepochopitelné, že teprve po více než roce intenzivních diskusí o aféře kolem NSA se dovídáme, že i naše vlastní zpravodajské služby aktivně špehovaly spojenecké státy," pozastavila se nad novou aférou šéfka Zelených ve Spolkovém sněmu Simone Peterová.

Podle experta vládní bavorské CSU na otázky vnitra Hanse-Petera Uhla je naopak nepravděpodobné, že by BND skutečně odposlouchávala mobilní telefon Clintonové. "Mám velkou nedůvěru v to, co týká této zprávy. Dalo se čekat, že se teď americké služby pokusí o revanš vůči BND. BND musí k nařčením zaujmout stanovisko v kontrolním grémiu pro tajné služby," zdůraznil Uhl.

Loni vyšlo najevo, že americká NSA monitorovala elektronickou komunikaci statisíců lidí po celém světě, mimo jiné i mobilní telefon německé kancléřky Angely Merkelové. Minulý měsíc pak byli v Německu odhaleni dva údajní agenti provádějící špionáž pro USA a německá vláda kvůli tomu vypověděla šéfa amerických rozvědek v zemi.

Loni vyšlo najevo, že americká NSA monitorovala mobilní telefon německé kancléřky Angely Merkelové.Podrobnosti o záznamu konverzace Clintonové prý jsou součástí dokumentů, které Washingtonu dodal právě jeden ze zadržených, 31letý pracovník německé zpravodajské služby BND Markus R.

Podle dostupných zpráv chtějí Spojené státy tyto nové informace využít ve stávající aféře amerických špionáží na území Německa. Nahrávka telefonátu Clintonové je podle nich dokladem, že systematické špionážní akce probíhaly oboustranně.

Kerry už údajně před několika týdny o nejnovějších podezřeních hovořil se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem. Německé vládní kruhy však popírají, že by BND prováděla systematickou špionáž vůči USA.

Autor: DPA, ČTK , APFoto: ČTK/AP

Další čtení

Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o nerostných surovinách

Zahraničí
17. 4. 2025

Při střelbě na floridské univerzitě zemřeli dva lidé, policie má podezřelého

Zahraničí
17. 4. 2025

U Neapole se zřítila kabina lanovky, čtyři lidé zemřeli, píší agentury

Zahraničí
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ