Neštěstí u břehů Kanady: do moře se zřítil vrtulník
12.03.2009 20:38
Nedaleko východních břehů Kanady se dnes do chladných vod Atlantiku zřítil vrtulník typu S-92 Sikorsky s 18 lidmi na palubě. Jednu osobu se podařilo zachránit, jedna zemřela, ostatních 16 se stále pohřešuje. Informovalo o tom záchranné středisko v Halifaxu.
Vrtulník společnosti Cougar Helicopters vezl z kanadské provincie Nový Foundland zaměstnance na ropnou plošinu Hibernia. Ráno místního času (brzy odpoledne SEČ) necelých 90 kilometrů od pobřeží oznámil pilot stav nouze. "Byla řeč o mechanických problémech, ale neznáme jejich povahu," řekla mluvčí kanadského úřadu pro leteckou bezpečnost Julie Lerouxová.
Na místo byly vyslány čtyři záchranné vrtulníky Cormorant, loď a vojenské letadlo Hercules. Záchranáři zatím našli jen dvě osoby, jednu živou a druhou mrtvou. Zachráněný člověk byl převezen do nemocnice. Jeho stav je podle lékařů vážný, ale stabilizovaný. Také byly vyzdviženy dva záchranné nafukovací čluny, ale oba byly prázdné. Práci záchranářů ztěžuje vichr a vlny o výšce až tři metry, poznamenalo středisko.
Pohřešovaní nemají velkou naději
Teplota vody v oblasti neštěstí je kolem nuly stupňů Celsia. Podle místních odborníků lze v takové vodě déle přežít jen ve speciálních kombinézách, a to maximálně 24 hodin. V Halifaxu byly vytvořeny podmínky pro příjem vážně nemocných a podchlazených osob, sdělila místní televizní stanice CBC.
"Hledáme je dále. Měli kombinézy pro přežití. To je dobré znamení," uvedla asi pět hodin po nehodě mluvčí střediska v Halifaxu. Expert střediska Denis McGuire byl méně optimistický. Poznamenal, že kombinézy jsou vybaveny signálními majáčky, které se ve vodě automaticky aktivují. Záchranáři podle něj již našli některá tato signální světla, ale nikoho z pohřešovaných. Také se dosud nepodařilo lokalizovat potopený stroj.
Ropná plošina leží asi 320 kilometrů východně od hlavního města provincie Saint John's. Provozuje ji konsorcium, které tvoří firmy ExxonMobil Canada, Chevron Canada Resources, Petro-Canada, Canada Hibernia Holding Corporation, Murphy Oil a StatoilHydro Canada Ltd.
Foto: Wikimedia Commons
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.