Tisíce lidí si v jižní části newyorského Manhattanu zvané Ground Zero za přítomnosti amerického prezidenta Baracka Obamy a jeho předchůdce v Bílém domě George Bushe připomněly památku obětí teroristických útoků na věže Světového obchodního centra. V troskách dvou mrakodrapů přesně před deseti lety zahynulo 2977 lidí. Obřad, který zahájila minuta ticha za zemřelé, se obešel bez politických projevů.
Národní památník vybudovaný v samém srdci nejrušnějšího amerického velkoměsta tvoří dva obrovské hluboké bazény symbolicky zpodobňující základy Dvojčat. Stěny bazénů zasazených do vyrovnaných řad stromů skrápí voda a jejich okraje lemují černé desky se jmény všech obětí.
Dolní část Manhattanu se proměnila v pečlivě střeženou pevnost. Široké okolí místa obehnaly policejní zátarasy, nad hlavou byl slyšet nepřetržitý hluk helikoptér a na každém rohu stálo několik policistů.
Ceremoniál zahájilo rozvinutí americké státní vlajky za doprovodu hymny USA, po němž následovala minuta ticha. Pietní vzpomínkou provedl přítomné starosta New Yorku Michael Bloomberg, který po krátkém uvítání předal slovo prezidentu Obamovi.
Šéf Bílého domu uctil odkaz tří tisíc mrtvých citací z bible. "A protož nebudeme se báti, byť se pak i země podvrátila a zpřevracely se hory do prostřed moře," četl dojatý prezident ze starozákonního žalmu.
Pietní akci provázela přísná bezpečnostní opatření
V prostoru Ground Zero, který nyní nese jméno Memorial Plaza, pak dlouhé minuty zněla jména všech mrtvých. "Chybíte nám, všichni vzpomínáme, zůstanete v našich srdcích," zněla z tribuny ceremoniálu pohnutá slova pozůstalých. Přesně v okamžiku, kdy před deseti lety první letoun unesený teroristy narazil na jednu z věží Světového obchodního centra, zazněly na Ground Zero dva údery zvonu.
Památník obětem teroristů, jehož centrem jsou desetimetrové kaskádovité vodopády v místě základů dvojčat, bude zpřístupněn veřejnosti v pondělí. Sousedí se stavbou nového dopravního uzlu, kancelářských budov a kulturního střediska. Srdcem celého komplexu bude s 541 metry nejvyšší budova v USA nazvaná "One World Trade Center".
Pozůstalí měli poprvé příležitost prohlédnout si jména svých mrtvých zvěčnělá v bronzu. Někteří na ně kladli květiny, jiní si je fotografovali nebo je se slzami v očích obkreslovali na papír.
Promluvil i exprezident Bush
Výčet jmen obětí přerušil jen krátký proslov George Bushe, tóny duchovní hudby a vystoupení několika příbuzných lidí, kteří 11. září 2001 v newyorských dvojčatech prožili svůj poslední den. Smuteční atmosféru dokreslilo vystoupení amerického cellisty Yo-Yo-Ma, píseň Close Your Exes (Zavři oči) kytaristy a zpěváka Jamese Taylora a skladba Sound of Silence (Zvuk ticha) legendárního amerického písničkáře Paula Simona.
Exprezident Bush pozůstalým přečetl úryvky z kondolenčního dopisu, který Abraham Lincoln poslal v roce 1864 matce pěti amerických vojáků padlých v občanské válce. Stejně jako Obama i bývalý prezident stál během svého krátkého proslovu za silným neprůstřelným sklem.
Na dolním Manhattanu bylo v té době patnáct bloků obehnáno policií a vyhrazeno jen účastníkům vzpomínkové slavnosti. Byli mezi nimi příbuzní mrtvých newyorských hasičů a policistů a další pozůstalí, často s obrázky svých mrtvých blízkých v rukou. Ke Ground Zero přišel i starosta New Yorku v roce 2001 Rudolph Giuliani, poslanci a guvernéři. Obamu a Bushe doprovázely jejich manželky Michelle a Laura.
New York si připomněl oběti útoků z 11. září
Zahraničí
11. 9. 2011 15:20Uctít památku obětí přišli i prezident Obama a jeho předchůdce Bush.
Autor: ČTK Foto: ČTK/AP