Proti Wall Streetu
New York ustoupil "okupantům", kvůli úklidu je nevyžene
14.10.2011 14:59
Newyorská radnice odložila plánované čištění Zucottiho parku, odkud předtím měli podle úřadů odejít demonstranti. Park obsadili v polovině září lidé protestující proti sociální nerovnosti. Odkladem úklidu se předešlo možnému střetu policie s demonstranty, s nimiž chtějí úřady nyní vyjednávat, řekl představitel radnice. Náhradní termín předpokládaného odborného čištění parku neupřesnil.
Park ve finanční čtvrti je soukromý, ale je otevřen veřejnosti. Zástupci majitele, společnosti Brookfield Property, přišli v doprovodu policistů se psy ve čtvrtek vyzvat demonstranty, aby odešli a odnesli si své věci. Potřebu vyčistit park, na jehož nehygienické podmínky v důsledku protestů si stěžují místní obyvatelé, přišel osobně vysvětlit i starosta New Yorku Michael Bloomberg.
Demonstranti označili oznámené čištění jen za záminku k jejich vypuzení. Představitelé hnutí, které čtyři týdny odsuzuje chamtivost finančních kruhů a korupci nejbohatších lidí, vyzvali po internetu příznivce, aby v šest ráno, tedy hodinu před plánovaným příchodem úklidových čet a policie, přišli do parku a pomohli ho nenásilně bránit. K parku jich nakonec přišlo asi 700.
Na čtyři stovky demonstrantů, kteří zůstali v parku v noci na pátek, se také daly do uklízení, aby ukázaly, že to zvládnou samy a že vyslání úklidových čet města je jen záminkou pro ukončení protestů v rámci hnutí Okupujte Wall Street (Occupy Wall Street). Zdůraznili, že i v minulých týdnech v parku uklízeli a snažili se udržet maximální čistotu.
Náměstek starosty Cas Holloway vyjádřil po odvolání čištění a evakuace parku naději, že se s demonstranty nyní podaří dosáhnout dohody, která zaručí park čistý, bezpečný a přístupný veřejnosti.
Z parku nás nedostanou
Mluvčí hnutí Okupujte Wall Street řekl, že demonstranti odmítají násilí, ale budou se odhodlaně bránit případnému vyhazování z parku. Podle mluvčího Hana Shana je všem jasné, že cílem plánu na úklid místa bylo ukončit zdejší protest.
Majitel ve čtvrtek předeslal, že po asi dvanáctihodinovém odborném vyčištění parku bude místo opět zpřístupněno veřejnosti, ale jen za jasných podmínek. K těm patří zákaz táboření, zákaz používání dek a spacích pytlů, zákaz polehávání po lavičkách a po zemi. Šéf policie Ray Kelly tehdy prohlásil, že jeho lidé budou dohlížet na dodržování těchto podmínek.
Podle průzkumu zveřejněného v časopisu Time podporuje "okupanty" většina (54 procent) Američanů.
Hnutí Okupujte Street vzniklo v polovině září v New Yorku a postupně se rozšířilo i do dalších měst, například Chicaga či Bostonu. Demonstranti tvrdí, že zastupují 99 procent amerických občanů a brání je proti procentu nejbohatších. Kritizují podle nich nedostatečnou solidaritu bohatých s chudými a žádají větší zdanění bohatých. Tvrdí také, že hlas obyčejných lidí, jako jsou oni, ve Spojených státech není slyšet.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.