Newyorská policie v sobotu pozatýkala více než 700 lidí, kteří se účastní dlouhodobého protestu na Wall Streetu proti sociální nerovnosti a chamtivosti velkých firem. Postupně policie drtivou většinu zatčených propustila. Demonstranti v sobotu na několik hodin zablokovali Brooklynský most a způsobili značné problémy v dopravě. Přes most předtím prošly dva jiné protestní pochody, u nich se ale žádné komplikace neobjevily.
Demonstranti se v srdci finančního světa na Wall Streetu shromažďují už dva týdny. Vadí jim nízká solidarita bohatých se zbytkem společnosti, ale i to, že hlas obyčejných lidí, jako jsou oni, ve Spojených státech údajně není moc slyšet. Tvrdí, že brání 99 procent amerických občanů proti procentu nejbohatších.
Podle serveru BBC News byla zadržována už jen necelá dvacítka ze zadržených osob kvůli zjištění totožnosti. Propuštění většinou dostali předvolání k soudům kvůli narušování veřejného pořádku. Také dosud zadržovaní měli být ještě dnes předvedeni před soud na Manhattanu.
V sobotu vyrazilo od Wall Streetu asi 1500 demonstrantů na neohlášený pochod městem. Na Brooklynském mostě se část z nich oddělila od hlavní skupiny, sešla z chodníku a zablokovala vozovku. Podle deníku The New York Times někteří radikální demonstranti vykřikovali "zabereme most".
Policisté vyzvali demonstranty, aby silnici opustili. "Někteří z nich poslechli a vrátili se na chodník, aniž byli zatčeni. Další se chytili za ruce a zůstali na vozovce Brooklynského mostu. Ti byli zatčeni," uvedl policejní mluvčí Paul Browne. Zdůraznil, že úřady varovaly demonstranty, že budou zatčeni, pokud silnici zablokují.
Nikdo z demonstrantů hovořících s reportéry The New York Times nevěděl, zda šlo o spontánní nebo zorganizovanou akci. Někteří z protestujících si však stěžovali, že je policie vlákala na mostě do pasti. "Vypadalo to, že je to (vstup na vozovku) povolené. Nebyl tam jediný policista, který by řekl 'nedělejte to'," tvrdil demonstrant Etan Ben-Ami. "Mysleli jsme, že nás provázejí, protože chtějí zajistit naši bezpečnost," dodal.
Policii trvalo několik hodin, než se podařilo všechny demonstranty z mostu dostat. Jeho zablokování způsobilo ve městě řadu dopravních komplikací.
"Nebyl to protest proti newyorské policii. Byl to protest 99 procent proti neúměrné moci jednoho procenta Američanů", řekl serveru BBC jeden z demonstrantů Robert Cammiso. Další účastník protestu, Henry-James Ferry, prohlásil: "Není spravedlivé, že naše vláda podporuje velké korporace spíš než lidi."
Za dva týdny demonstrací to byl druhý policejní zásah proti protestujícím. Minulý týden jich bylo zatčeno 80 a policejní akce tehdy přispěla k vyšší popularitě protestu.
Organizátoři protestů podle serveru CNN tvrdí, že se nechali inspirovat takzvaným arabským jarem, kdy protivládní protesty zachvátily několik severoafrických a arabských zemí.