Nová prezidentka se Luly jen tak nezbaví

Zahraničí
17. 11. 2010 09:00
Lula da Silva si Dilmu Rousseffovou zvolil jako nástupce. Nechá jí volnou ruku?
Lula da Silva si Dilmu Rousseffovou zvolil jako nástupce. Nechá jí volnou ruku?

Po přesvědčivém vítězství v brazilských volbách se čeká, jak se svým čtyřletým mandátem naloží Dilma Rousseffová. Stejně velká očekávání však panují v otázce, co se stane s končícím Luizem Ináciem da Silvou.

Prezident, řečený Lula, se stal symbolem nové Brazílie poslední dekády a jejím nejoblíbenějším prezidentem. Citlivé hospodářské politiky, boom vývozu spojený s přílivem zahraničních peněz i sociální programy, který zvedly miliony lidí nad práh chudoby - to vše mu u voličů zajišťuje osmdesátiprocentní podporu. A stejně tak Lulovo vůdcovství dovedlo Brazílii na vrcholnou světovou scénu v mezinárodním obchodu i v klimatických otázkách, píše server Christian Science Monitor.

Brazílie se ekonomická recese dotkla jen lehce, vyplula z ní posílená.Vítězství Rousseffové nebylo nijak obtížné, protože si ji Lula přál jako svou nástupkyni a voliči chtěli Lulovy politiky zachovat. Mnozí si ani nedovedou brazilskou politiku bez Luly představit. "Odejde z prezidentského úřadu. Ale opustí prezidentský úřad jeho?" ptal se v titulku článek časopisu Veja.

Lulův vliv a odkaz bude patrně dál na vládnutí Rousseffové znát, stejně jako prezidentovo charisma zastínilo ostatní politické hráče. A stejně patrný zůstane Lulův vliv v Dělnické straně (PT), kterou formálně vedl od jejího vzniku v roce 1980 do roku 1994. "Rousseffová má nad PT malou kontrolu, Lula je hlavním vůdcem strany," říká politický konzultant Ricardo Ribeiro. "Pokud se Lula rozhodne, že chce jednu věc, a Dilma chce druhou, nemůže mu čelit. Pokud se neshodnou, Lula bude mít poslední slovo."

Manažerka v úřadě

Rousseffová zvítězila koncem října ve druhém kole voleb se ziskem 56 procent hlasů, právě díky Lulově podpoře. Lula si ji ovšem vybral daleko dřív, letošní volby pro ni byly vlastně prvními - doposud si ji prezident jmenoval, kam potřeboval. Podílela se na vítězné Lulově kampani roku 2002, ve vládě začínala jako ministryně energetiky, než ji v roce 2005 prezident povýšil na šéfku své kanceláře. Tam zodpovídala za nejdůležitější Lulovy projekty.

Dilma Rousseffová získala ve druhém kole 56 procent hlasů.I proto se kritici s příznivci shodnou, že se její vláda od Lulovy příliš lišit nebude. A pokud, bude to hlavně otázka stylu.

"Myslím, že se bude angažovat daleko víc než Lula," říká David Fleischer z týdeníku Brazil Focus. "Lula měl na všechno lidi, Dilma byla jako jeho premiérka. Je známá jako manažerka." Lidé ji respektují pro její odvahu, intelekt i správní talent, ale chybí jí Lulův šarm, působí až nevrle.

Ostatně sama zvolená prezidentka ve svém vítězném projevu potvrdila, že její vláda bude více navazovat než měnit, což ostatně voliči chtěli. K hlavním prioritám zařadila pomoc potřebným a vymýcení absolutní chudoby. Velkou výzvou bude fotbalové mistrovství světa v roce 2014 a letní olympiáda dva roky nato, ke kterým bude muset vybudovat ohromnou infrastrukturu, ale také co možná nejvíc snížit kriminalitu a násilí, kterými jsou brazilské megalopole pověstné.

Hledá se agentura

A co Lula? Jednomu novináři řekl, že ho zajímá Afrika, jiným, že by rád vedl některou mezinárodní agenturu. Často mluví o boji proti chudobě, se kterým má ostatně dobré zkušenosti. Prý také ale uvítá nějaký odpočinek. A stáhne se z brazilské scény? Na shromáždění prohlásil, že nebude váhat s radami pro svou nástupkyni, když půjde do tuhého. Dřív ale sám kritizoval svoje předchůdce, když mu mluvili do vládnutí. Exprezidenti prý mají být vidět, ale ne slyšet.

Nové tisíciletí znamená nástup nových mocností: setkání skupiny G5 aneb Indie, Brazílie, Mexiko, Čína a JAR.Ovšem Rousseffová nemusí Lulu definitivně nahradit - podobně jako třeba v Rusku, kde se očekává návrat Vladimira Putina do prezidentského křesla, limituje i brazilská ústava prezidentské mandáty na dva za sebou, nikoli však celkový počet.

"Dovedu si představit jeho návrat, pokud jej země povolá zpátky," soudí Michael Shifter, předseda Meziamerického dialogu ve Washingtonu. "Je rád ve středu pozornosti. Za správných podmínek to budou čtyři roky plné pokušení."

Autor: - mav -Foto: Agência Brasil

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ