Po určitém období klidu, které následovalo po onemocnění Fidela Castra, začínají Kubánci opět prchat z ostrova. Jejich cesta do Spojených států často zahrnuje zajížďku do Mexika, napsala agentura Reuters.
Od května zaznamenala americká pobřežní stráž (USCG) zvýšený počet lidí, kteří se snaží na rozličných plavidlech dostat na Floridu. Američtí pohraničníci také zaznamenali větší počet lidí, kteří se snaží překročit hranici s Mexikem.
Kubánci, kteří se pokouší překonat
Lodě za normálních podmínek pojmou osm až deset cestujících. Při cestách z Kuby je však navzdory všem nebezpečím na palubě natěsnáno třicet až čtyřicet osob. Díky páru motorů o výkonu 275 koňských sil jsou rychlejší než kubánské hlídkové čluny ruské výroby a jsou schopny prohnat i lodě americké pobřežní stráže.
Od začátku letošního roku se na Floridu zatím dostalo 2819 Kubánců v porovnání s 3076 z loňského roku, oznámil mluvčí americké celní správy (CBP) Zachary Mann. Počet Kubánců, kteří byli zadrženi na volném moři, je sice nižší, ale s největší pravděpodobností přesáhne loňských 2810. To byl nejvyšší počet zachycených imigrantů od roku 1994, kdy pobřežní stráž zadržela 35 tisíc lidí, kteří se snažili uprchnout z Kuby, když Castro na krátký čas otevřel hranice.
Aby se vyhnuly další krizi s běženci, začaly Spojené státy posílat lidi zadržené na volném moři zpět na Kubu. Podle stávající politiky mohou ve Spojených státech zůstat jen ti, kteří dosáhnou pobřeží.
Podle údajů pobřežní stráže se poté, co Fidel Castro předal moc svému bratru Raúlovi, pokusilo uprchnout z Kuby mnohem méně lidí. To bylo způsobeno zvýšenou ochranou pobřeží z důvodu obavy, že by se někteří emigranti mohli pokusit o návrat v naději, že se politická situace na Kubě změní.
K tomu však nedošlo. "Předtím jsme měli naději na změnu, teď jsme ji ztratili, a mnoho lidí proto odplouvá," říká Kubánec Pichi, který již na ostrově nevidí žádnou budoucnost. "Znám jména patnácti lidí z mého okolí, kteří od června uprchli," dodává.
Ve snaze vyhnout se zadržení pobřežní stráží a nucené repatriaci na Kubu se mnoho lidí snaží dostat do Spojených států přes Mexiko. Na motorových člunech se pokouší dostat na mexický poloostrov Yucatán. Jiní se pokoušejí doplout na Kajmanské ostrovy a pak pokračují do Střední Ameriky.
Odtud se snaží dosáhnout mexicko-americké hranice. Na rozdíl od jiných ilegálních přistěhovalců poskytují americké úřady Kubáncům přístup do země a udělují jim status politického uprchlíka. Podle statistik americké vlády vstoupí do země touto cestou 89 procent kubánských emigrantů.
Od začátku roku do 26. července se pozemní cestou dostalo do USA 9296 Kubánců, což je nárůst oproti loňskému roku, kdy tento počet činil 8677 lidí. "Zaznamenali jsme bezesporu nárůst, nebudeme předstírat, že to tak není," říká mluvčí CBP Jennifer Connorsová.
Kuba pravidelně obviňuje Spojené státy z podporování ilegální emigrace. To pro běžence znamená riskovat životy na volném moři. Nejznámější případ tohoto druhu je příběh malého chlapce Eliána Gonzálese, jehož matka společně s dalšími jedenácti Kubánci utonula během cesty do Spojených států. Dítě se pak stalo předmětem boje o opatrovnickou péči - nakonec bylo předáno zpět otci na Kubu.
Na fotografii: Útěk z Ostrova svobody, 29. 8. 1994
FOTO: REUTERS