Nová zábava Američanů pro volný čas: hledání duchů
04.06.2008 10:41
Jak se blíží půlnoc, rozvlní se trávou zarostlé pole, kde kdysi stávala stará železniční zastávka, nečekanou činorodostí. Asi devadesát lidí si stoupá na špičky kolem kamer pro noční vidění umístěných na trojnožkách a opatrně obchází senzory napojené na hlídací systém řízený počítačem.
Všichni čekají na Lincolnova vlakového ducha, který, jak někteří lidé věří, projíždí městem Urbana v západním Ohiu při každém výročí cesty, při níž se v roce 1865 prezidentovo tělo vezlo k pohřbu v illinoiském Springfieldu.
Počty členů skupin lovců duchů po celých Spojených státech stoupají, uvádí agentura AP. Jejich popularitě přispívají televizní programy, internet i čím dál tím dostupnější technicky vyspělé vybavení. "Akademici nad vším tímhle obvykle jen ohrnují nos," říká Julieanne Phillipsová, asistentka na Urbanské univerzitě, která lovce duchů pozvala a zorganizovala noční hlídku u zastávky. "Doufám, že se nám povede nějakým způsobem prokázat, že by mohl existovat nějaký druh paranormální aktivity." Zatím se to však nepovedlo.
"Duchařské reality show otevřely dveře lidem, kteří se chtějí zapojit," říká James Willis, zakladatel skupiny Duchové Ohia, která zmíněný paranormální vlak sleduje. Odvolává se na programy, jako jsou Ghost Whisperer (Udavač duchů), Medium, Paranormal State (Paranormální stav) či Ghost Hunters (Lovci duchů). Počet diváků Ghost Hunters, reality show televizní stanice SCI FI Channel, která zaznamenává výzkumy Atlantické paranormální společnosti (TAPS), se od premiéry prvního dílu v roce 2004 zdvojnásobil na současných 2,6 milionu.
TAPS se sídlem na Rhode Islandu má v současnosti asi 80 odboček ve 44 státech, což je dvakrát tolik než před dvěma lety. Počet jejích členů vzrostl z tří set před třemi lety na současných osm set nadšenců.
"Díky bohu za program Ghost Hunters na SCI FI," říká Patti Starrlová, zakladatelka skupiny Ghost Hunters International (GHI) se sídlem v kentuckém Lexingtonu. "Jeho prostřednictvím, myslím, lidé vidí, že to, co děláme, bereme doopravdy vážně," uvedla.
Přidalo se dokonce i americké vojenské letectvo, které pozvalo Lovce duchů, aby vyšetřili zprávy o nezvyklých jevech na jeho základně Wright-Patterson Air Force Base v blízkosti Daytonu. Natočená epizoda ukázala, jak se na základně sama od sebe rozsvěcí baterka, zavírají se dveře a ozývá se nevysvětlitelné klepání.
Také další skupiny zažívají nárůst zájmu o hledání duchů. Midwest Haunting sídlící v MaCombu v Illinois nabízí říjnové výlety po budovách, hřbitovech a dalších místech, o nichž se předpokládá, že na nich straší. Počet lidí, kteří se do nich zapojili, se ztrojnásobil ze zhruba šesti set v roce 2006 na asi 1800 v loňském roce.
Když se před časem konala večeře s představením práce Skupiny pro paranormální výzkum a studie (PSRG) v pennsylvánském městě Erie, čtyřicet ze šedesáti účastníků se poté zeptalo, zda se může k PSRG připojit či podílet na hledání duchů.
Ještě před rokem by podobný zájem projevili maximálně dva až tři lidé. "Jsme skutečně vděční za Lovce duchů, protože místo aby na nás lidi koukali jako na bandu podivínů, říkají: ´To jsou ti, co se objevují v telce,´" raduje se zakladatel společnosti Pat Jones. "Nejdřív se na nás dívali, jako bychom byli naprosto šílení, a teď chtějí chodit s námi. Je to, jako by byl každý den Halloween."
Podle průzkumu uskutečněného na podzim loňského roku agenturou Ipsos uvádí 34 procent Američanů, že věří v duchy. Mezi ně však rozhodně nepatří Joe Nickell, výzkumník newyorského Výboru pro skeptické bádání (CSI), který uvádí, že od roku 1969 vyšetřil desítky zpráv o tom, že někde straší. Ovšem nikdy žádné důkazy o přítomnosti duchů nenašel.
Vybavení, které se používá k hledání duchů, k tomu není podle Nickella primárně určené. Lovci duchů se často vyzbrojují elektromagnetickými detektory, teploměry, které dokážou najít chladná místa, a bezdrátovými mikrofony schopnými odladit rušivé zvuky v pozadí.
Světelné kruhy, jež se ukazují na fotografiích jako "důkaz" přítomnosti duchů, jsou ovšem podle něj často malé částečky prachu či vlhkosti, které byly blízko čočky fotoaparátu. "Hlasy" zachycené mikrofony na pásky magnetofonů mohou být rozhlasové signály či ruchy ze záznamníku a alarm elektromagnetických detektorů dokáže spustit vadná elektroinstalace či mikrovlnka. "Tím nejméně pravděpodobným vysvětlením jakéhokoli jevu je, že to byl duch," uzavírá Nickell.
Foto: profimedia.cz, scifi.com
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.