Americký zbrojní koncern Lockheed Martin pracuje na bezpilotním letou, který bylo možné ještě nedávno zařadit do škatulky science-fiction. Sám od sebe dokáže zrychlit na šestinásobnou rychlost zvuku. Nový dron se jmenuje, ši spíše bude jmenovat, SR-72.
Legendární strategický špionážní letoun SR-71, známý spíše jako Blackbird (Černý pták), dostane následovníka, který má být zhruba dvakrát rychlejší než on. Dosáhnout 6 machů umožní technický průlom, informoval magazín Aviation Week.
Dosavadní motory s lopatkovými koly, byť jakkoli vylepšené a upravené, dokázaly zrychlit letoun jen na 2,5 macha.
Oproti tomu nadzvukové spalovací náporové motory (scramjet), jež fungují teprve mezi 3 a 3,5 macha, dokázaly katapultovat letouny už na více než desetinásobnou rychlost zvuku. Při tom využívají efekt, kdy se palivo vstříkne do vzduchu stlačeného vysokou rychlosti vstupu do motoru.
Kombinace obou systémů pohonu v jednom motoru (TBCC) je obtížným problémem, který prý Lockheed Martin vyřešil při společném, sedm let trvajícím výzkumu s firmou Aerojet Rocketdyne, která se specializuje na letecké a raketové pohony.
Detaily zatím obě společnosti nechtějí prozradit, jsou si ale podle svých slov jisté, že první prototyp by mohl být hotový roku 2018. Malá testovací verze dronu a nového motoru by se mohla vznést k nebi v roce 2023, věří příslušný manažer firmy Lockheed Martin.
K tomu je ale třeba, aby do projektu vstoupilo vojenské letectvo USA a pomohlo při jeho financování. Skutečný stroj SR-72 by pak mohl začít létat roku 2030.
Zdá se, že s vývojem zmíněného kombinovaného motoru zatím DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), výzkumné oddělení Pentagonu, hodně pokulhává za svou konkurencí.
Loni testovala DARPA superrychlý letoun X-51A Waverider, jejž vyvinula společně s Boeingem. Stroj musel ale nejprve vynést do vzduchu bombardér B-52. A pak, ve výšce zhruba 15 kilometrů, bylo nutné X-51A nejprve zrychlit raketovým motorem.
Pohon scramjet přišel ke slovu až ve chvíli, kdy vypuštěný letoun dosáhl půlpáte rychlosti zvuku.
Také alternativu, na níž pracuje americká armáda, je třeba nejprve vynést raketou do zemi blízkého vesmíru. Pak se letící objekt, obrazně, vrhne více či méně dolů vstříc svému cíli.
Oproti tomu by se dron SR-72 se měl sám zvednout ze země a sám se také urychlit. Zcela nový ale pohon tohoto stroje nebude.
Zbrojní koncerny chtějí k hypersonickým účelům modifikovat stávající modely, které používají různé typy bojových letounů.
Už u legendárního Blackbirdu kombinovali inženýři oba systémy pohonů, aby mohli s tehdejší technikou dosáhnout rychlosti 3,2 macha.
Extrémně drahý SR-71, jehož vyrobili 32 kusů a který byl schopen letět až ve výšce 25 kilometrů, byl ale roku 1998 postaven mimo službu (první zkušební let se uskutečnil roku 1962).
Pokud se používají špionážní satelity, může trvat mnoho hodin, než dosáhnou potřebnou pozici. Takový letoun pohybující se šestinásobnou rychlostí zvuku může být u cíle mnohem rychleji.
Pentagon přitom už nemyslí jen na výzvědné úkoly. Supersonický dron bude sice zřejmě většinou bez lidské posádky, ale v případě potřeby ho bude možné vybavit zbraněmi - až "po zuby".