Nový bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa John Bolton, který v dubnu nahradí odvolaného Herberta Raymonda McMastera, vyvolává především na Blízkém východě podle agentury Reuters rozporuplné reakce. Bolton je znám ostrými názory a konfrontačními postoji vůči Íránu, KLDR i Rusku, naopak je obhájcem politiky Izraele.
Devětašedesátiletý Bolton v minulosti prosazoval použití vojenské síly proti Íránu či Severní Koreji a velmi ostře se stavěl například i k Rusku. V prvních dvou případech volí i Trump konfrontační politiku, k Rusku má však méně kritický přístup. Nynější Trumpovo rozhodnutí pogratulovat ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi ke znovuzvolení ale označil za zdvořilostní záležitost. Trumpovi poradci přitom prezidentovi doporučili, aby Putinovi neblahopřál.
Jmenování Boltona Rusko ponechalo bez komentáře. "Není to otázka na nás, ale na americkou administrativu," řekl na tiskové konferenci kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Podle Reuters zároveň dodal, že Rusko doufá, že v Bílém domě bude více lidí, kteří jsou schopni hledět za nynější vlnu rusofobie.
Hřebík do rakve dohodě s Íránem
Někteří komentátoři označují příchod Boltona za další hřebík do rakve pro mezinárodní jadernou dohodu s Íránem. Dokument mezi Teheránem a světovými mocnostmi, který Trump tvrdě kritizuje, vznikl v éře bývalého demokratického prezidenta Baracka Obamy.
Bolton nedávno podpořil Trumpovo rozhodnutí přemístit americké velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Kabinet izraelského premiéra Benjamina Netanjahua se tak o Boltonovi vyjadřuje jako o výjimečném expertovi, zkušeném diplomatovi a oddaném příteli židovského státu.
Výhrady vůči Boltonovi má naopak izraelský list Haarec, považovaný za levicově orientovaný. Deník připomněl, že Bolton v roce 2016 označil mírové řešení v podobě dvou států, tedy palestinského a izraelského, za již dlouho mrtvé. Navrhl tehdy, aby palestinská území přešla pod správu Egypta a Jordánska. Libanonský deník Al-Akbar, který má blízké vazby na šíitské hnutí Hizballáh, napsal o Boltonovi, že je sionistickým jestřábem v Bílém domě.
Krátce po oznámení svého chystaného nástupu do funkce Bolton televizi Fox News řekl, že hodlá pro Trumpa být "čestným zprostředkovatelem" nejrůznějších pohledů a variant řešení bezpečnostních záležitostí. Prezident podle něho potřebuje, aby mezi jeho poradci probíhala svobodná výměna názorů. Bolton by měl funkci oficiálně převzít 9. dubna.
Schůzka s KLDR v ohrožení
Podle expertů je v ohrožení také setkání Trumpa s jeho severokorejským protějškem Kim Čong-unem. Bolton totiž k plánované schůzce uvedl, že je "šokující" a řekl, že se jedná o příležitost, jak pohrozit Severní Koreji vojenskou akcí.
Někdejší představitel jihokorejské rozvědky Nam Song-uk prohlásil, že Trump možná ani nebude mít příležitost nějaké poselství KLDR předat. "Jmenování Boltona do této funkce vytváří velmi složitou situaci a může znamenat, že se žádná vrcholná schůzka neuskuteční," řekl Nam k summitu, který by se měl konat do konce května.
"Je to znepokojivá zpráva," podotkl konzervativní jihokorejský poslanec Kim Hak-jong. "Severní Korea a Spojené státy musejí vést dialog a toto jen vyvolává obavy, zda se jednání vůbec bude konat," uvedl.
Severní Korea jmenování Boltona zatím nekomentovala. V roce 2003 Bolton kritizoval tehdejšího severokorejského vůdce Kim Čong-ila za porušování lidských práv v KLDR a severokorejská státní média ho za to nazvala "lidskou špínou a pijavicí".
Severokorejští činitelé ho neuznají jako reprezentanta americké vlády a nebudou s ní jednat kvůli jeho "politické vulgaritě a psychopatickým sklonům", napsala tenkrát státní média KLDR.