Obama na obhlídce <span>amerických válčišť</span>

Zahraničí
20. 7. 2008 10:51
Je tady Obama. Prohlídka s úsměvem.
Je tady Obama. Prohlídka s úsměvem.

Obama na snídani s americkými vojáky v Campu Eggers u Kábulu.Americký demokratický senátor Barack Obama zahájil svoji ostře sledovanou první zahraniční cestu jako prezidentský kandidát návštěvou Afghánistánu. V neděli se podle amerických médií zastaví v Iráku. Začátkem týdne pak má jednat s vrcholnými státníky v Jordánsku, Izraeli a na palestinských územích.

Ve čtvrtek je očekáván v Berlíně, v pátek v Paříži a v sobotu v Londýně.

Obamova cesta je ve Spojených státech vnímána jako snaha ujistit voliče, že je schopen přesvědčivě vstoupit na světovou politickou scénu. Měla by mu také pomoci rozptýlit námitky kritiků, že ve svých 46 letech a po pouhých čtyřech letech práce v Senátu nemá tolik zkušeností v mezinárodních vztazích jako jeho republikánský protikandidát, o 25 let starší dlouholetý senátor John McCain, jemuž americká veřejnost dává při hodnocení těchto kvalit jasnou přednost.

Většina obyvatel Kábulu neměla o návštěvě amerického senátora tušení.Návštěva zahraničí s sebou nese jisté riziko, že Obama udělá chybu, upozorňují média. Jeho poradci ale věří, že za okolností, kdy je v západní Evropě i dalších zemích vnímán jako preferovaný kandidát, vytváří jeho cesta významnou příležitost, aby byl ve světě považován za politika schopného zlepšit obraz Spojených států pošramocený zejména v důsledku války v Iráku.

Zatímco irácký konflikt je jedním z dominantních témat kampaně před letošními listopadovými volbami v USA, Afghánistán zůstával poněkud v pozadí. Pozornost se na něj začala obracet poté, kdy v zemi vzrůstá napětí způsobené ofenzivou stoupenců svržené talibanské vlády a teroristické sítě al-Kajda.

Páteční souhlas prezidenta George Bushe se zvážením "všeobecného časového horizontu" pro stažení amerických jednotek z Iráku otevírá dveře pro posílení vojenské přítomnosti v Afghánistánu, kterou oba prezidentští kandidáti podporují, soudí americký tisk. Obama v uplynulých dnech konkrétně navrhl, aby se počet amerických vojáků v této zemi zvýšil pro začátek o 7 tisíc vojáků. Američtí vojenští velitelé prý požadují navýšení o 10 tisíc lidí. Spojené státy mají nyní v Afghánistánu kontingent o síle 36 tisíc osob.

Velitel amerických sil v Iráku David Petraeus agentuře AP řekl, že bojovníci al-Kajdy se nyní mohou začít přesouvat z Iráku zpět k afghánsko-pákistánské hranici. K těmto přesunům může dojít proto, že se radikálům nedaří úspěšně odolávat koaličním silám v Iráku. 

Obama mluví k vojákům USA 19. července v Kuvajtu.

Obama se dnes v Afghánistánu sešel s americkými vojáky a jejich veliteli na hlavní letecké základně USA v Bagrámu asi 60 kilometrů severozápadně od Kábulu. Její součástí je i vězení, kde USA údajně zadržují zhruba 630 lidí.

"Chci si samozřejmě popovídat s vojenskými veliteli a dozvědět se, co jim dělá největší problémy. A také chci poděkovat našim vojákům za heroickou práci, kterou tam odvádějí," řekl Obama reportérům před čtvrtečním odletem z USA.

Obama odjíždí. Balí to i afghánští vojáci strážící ulice Kábulu.Ve správním středisku provincie Nangarhár, Dželálábádu, ve východní části země nedaleko jeskynních komplexů Tora Bora, kam se po invazi USA do Afghánistánu v roce 2001 uchýlily špičky al-Kajda, se Obama sešel s místním guvernérem, bývalým mudžahedínem Gúlem Širzáím, který se netají prezidentskými aspiracemi. V plánu má Obama rovněž schůzku s prezidentem Hamídem Karzáím.

Oficiálně se Obamova návštěva Afghánistánu a Iráku koná v rámci zahraniční cesty amerických kongresmanů. Spolu s ním na ni vyrazili demokratický senátor Jack Reed a republikánský senátor Chuck Hagel, kteří stejně jako Obama iráckou operaci od začátku odmítají. V Afghánistánu je Obama, člen zahraničního výboru Senátu, poprvé a do Iráku se chystá podruhé.

McCain, který zastává názor, že USA musejí v Iráku zůstat, dokud se situace v zemi nestabilizuje, navštívil obě země několikrát. V Iráku byl naposledy letos na jaře rovněž v rámci parlamentní inspekce, jeho cesta ale zdaleka nepřipoutala tolik pozornosti jako Obamova.

Návštěva demokratického kandidáta ve válečných oblastech se koná bez účasti amerických médií, která se k němu připojí až v dalších částech cesty. Utajený čtvrteční odlet z Washingtonu i zahájení pobytu v Afghánistánu si údajně vyžádaly obavy o Obamovo bezpečí. Cestou do Afghánistánu se členové Kongresu krátce zastavili v Kuvajtu, kde navštívili americké vojáky.

Je tady Obama. Prohlídka s úsměvem.Po návštěvě Iráku, kde by se měl Obama setkat v neděli s premiérem Núrím Málikím, bude americký prezidentský kandidát v pondělí jednat v Amánu s jordánským králem Abdalláhem II. V úterý a ve středu má vést rozhovory s izraelskými a palestinskými přestaviteli. Ve čtvrtek pronese v Berlíně klíčový projev o transatlantických vztazích a setká se s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. V pátek ho v Paříži čeká přijetí francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a v sobotu završí cestu v Londýně rozhovorem s britským premiérem Gordonem Brownem.

Foto: AP a Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

Glastonbury festival

Britové vyšetřují dvě kapely, co volaly po vraždění izraelských vojáků

Zahraničí
30. 6. 2025

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ