Americký prezident Barack Obama poprvé veřejně obvinil jemenskou odnož teroristické organizace al-Kajda, že vyzbrojila a vycvičila mladého Nigerijce k atentátu na letadlo směřující 25. prosince z Amsterodamu do Detroitu.
V pravidelném sobotním rozhlasovém vystoupení uvedl, že z dosavadního šetření vyplývá, že třiadvacetiletého atentátníka Umara Farouka Abdula Mutallaba vycvičila a vyzbrojila al-Kajda na Arabském poloostrově. Organizace al-Kajda se k nezdařenému útoku přiznala již minulý týden.
ČTĚTE TAKÉ: CNN: USA vytipovávají cíle leteckých úderů v Jemenu
Obama podle webových stránek Bílého domu uvedl více podrobností: "Víme, že (Abdul Mutallab) cestoval do Jemenu, do země, která se potýká s velkou chudobou a povstáními. (...) Vypadá to, že se stal členem al-Kajdy a tato skupina ho na Arabském poloostrově cvičila, vybavila ho výbušninami a nařídila mu, aby provedl útok proti letadlu směřujícímu do Ameriky."
Američtí představitelé až do této chvíle al-Kajdu veřejně z nezdařeného útoku na let airbusu A330 Northwest Airlines z Amsterdamu do Detroitu neobvinili.
Umar Farouk Abdul Mutallab je nyní v americké vazbě a je obviněn z pokusu o teroristický útok na letadlo s téměř 300 lidmi na palubě.
Jemenská vláda dnes podle agentury Saba prohlásila, že nebude tolerovat na svém území žádné "teroristické" aktivity a skupiny. Reagovala tak na páteční oznámení somálské militantní islamistické skupiny Šabáb, že je ochotna vyslat na podporu šíitských rebelů v Jemenu posily ze svých řad.
Vláda zároveň uvítala návrh britského premiéra Gordona Browna uspořádat v Jemenu konferenci o boji proti terorismu.
Atentátník Umar Farouk Abdul Mutallab svou cestu do USA nastoupil v nigerijském Lagosu, odkud linkou společnosti KLM letěl do Amsterodamu. Tam na letišti prošel další kontrolou a pokračoval v letu airbusem A330 Northwest Airlines do Detroitu.
PSALI JSME: Útok na letadlo byla odplata, oznámila al-Kajda
Terorista chtěl odpálit letadlo mířící do USA
Bomba teroristy z Nigérie by zničila i větší letadlo
Výbušninu měl umístěnou v osobním prádle. Před přistáním se pokusil výbušninu odpálit vstříknutím rozbušky injekční stříkačkou, pokus však selhal a výbušnina začala pouze hořet. V opakování pokusu už útočníkovi zabránil spolucestující.
Obama v dřívějším prohlášení označil skutečnost, že k útoku došlo, za "systémovou chybu", protože se zjistilo, že americké úřady měly již od letošního listopadu o Mutallabovi a jeho aktivitách záznam v centrálním registru špionáže sbírajícím údaje o známých a podezřelých osobách ve spojení s terorismem.
Obama nyní studuje zprávy, které si ohledně nedávného útoku na americký letoun nechal vypracovat od jednotlivých zpravodajských služeb USA. Prezident nařídil tajným službám vypracovat zprávy poté, co je kritizoval za selhání v případě zmařeného útoku na americké letadlo. Podle Obamova čtvrtečního prohlášení chce s šéfy zpravodajských služeb v úterý projednat především způsoby, jak předejít podobným sebevražedným útokům v budoucnosti.
Foto: ČTK/AP