Americký prezident Barack Obama bude mít první možnost ovlivnit sestavu mimořádně vlivného Nejvyššího soudu Spojených států. Jeho dlouholetý člen David Souter dal najevo, že letos v létě hodlá odejít na odpočinek. Šéf Bílého domu proto hledá následovníka "pronikavého a nezávislého rozumu".
Nového člena Nejvyššího soudu neměl demokratický prezident USA možnost jmenovat už celých 15 let.
Vzhledem k Souterově liberální orientaci se po jmenování nového soudce neočekává, že by se změnilo dosud převládající konzervativní zaměření devítičlenného sboru.
Odborníci citovaní americkými médii předpokládají, že Obama vybere soudce podobně liberálně zaměřeného jako devětašedesátiletý Souter. Konzervativní orientace převládá v sestavě poté, kdy tribunál dvakrát obměnil Obamův předchůdce, republikán George Bush.
Jmenování soudců Nejvyššího soudu USA je vysoce politickou otázkou, protože soud má poslední slovo při rozhodování o ústavnosti zákonů či vládních a prezidentových kroků. Jeho členové jsou jmenováni doživotně a pouze oni sami se mohou rozhodnout, kdy odejdou na odpočinek.
Kandidáty schvaluje Senát amerického Kongresu, což v mnoha případech vedlo k roztržkám mezi zákonodárci a Bílým domem. Obamovi demokraté však mají v Senátu silnou většinu a lze očekávat, že jeho kandidát projde bez větších potíží.
Právní odborníci se domnívají, že Obama se při výběru zaměří pravděpodobně na ženy a na příslušníky etnických menšin. Jako o možné kandidátce se už dnes spekulovalo o soudkyni newyorského federálního odvolacího soudu Sonii Sotomayorové, která pochází z hispánské rodiny, vyrůstala v Bronxu a posléze vystudovala prestižní Princetonskou a Yaleovu univerzitu. Vzhledem k tomu, že je jí 54 let, mohla by v soudním sboru zasedat dlouhá léta.
Jako další možní kandidáti jsou uváděni předseda Nejvyššího soudu státu Gerogie Leah Ward Sears, který má afroamerické kořeny, či profesorky práva Kathleen Sullivanová a Elena Kaganová, obě bělošky. Pokud by Obama volil mezi odborníky s politickou praxí, mohl by jmenovat svého dlouholetého přítele, černošského guvernéra Massachusetts Devala Patricka.
Jedinou soudkyní Nejvyššího soudu USA je nyní šestasedmdesátiletá Ruth Ginsburgová, která nedávno oznámila, že podruhé bojuje s rakovinou slinivky. Jediným černošským soudcem pak je šedesátiletý Clarence Thomas. Nejstarším členem sboru je devětaosmdesátiletý John Paul Stevens.
Soudce Davida Soutera jmenoval prezident George Bush starší v roce 1990. O deset let později byl Souter jedním ze čtyř soudců, kteří se při rozhodování sporných prezidentských voleb postavili proti tomu, aby se vítězem stal George Bush mladší. Většina pěti soudců však hlasovala v Bushův prospěch.
Foto: ČTK/AP a Reuters