Obama si v Jižní Karolíně vydobyl <span>Pyrrhovo vítězství</span>

Zahraničí
26. 1. 2008 20:57
Obama může v Jižní Karolíně poznat i odvrácenou stranu vítězství.
Obama může v Jižní Karolíně poznat i odvrácenou stranu vítězství.

Obama může v Jižní Karolíně poznat i odvrácenou stranu vítězství.V amerických volbách platí jiné počty než v běžném životě. Zdánlivé vítězství zde ve skutečnosti může znamenat prohru. Svého času se o tom přesvědčil Al Gore, nyní podobná zkušenost může čekat i na Baracka Obamu, který zvítězil v Jižní Karolíně.

Jeho celkovým vyhlídkám na Bílý dům ale tato výhra pomůže jen stěží. Spíše naopak. Vysloužil si totiž nálepku černošského kandidáta. A to i přesto, že během celé kampaně dával usilovně najevo, že chce být prezidentem všech Američanů a změnu nabízí všem bez rozdílu.

Ke slovu ale i tentokrát přišla špinavá hra.

Afroamerický senátor Obama stojí proti soupeři silnějšímu, než by se mohlo zdát - není jim nikdo menší než Hillary a Bill Clintonovi. Na veřejných vystoupeních milí a přátelští, jinak ale velmi tvrdí soupeři. Bývalá první dáma svůj nástup do Bílého domu plánuje již velmi dlouho a podřídila mu i celou svou senátorskou kariéru. Její kampaň je připravena do detailu a z každého pečlivě nacvičeného úsměvu i gesta je jasné, že prohrát opravdu nehodlá.

Špinavé triky

Taktiku Clintonové ještě více poodhalil Dick Morris. Právě on byl původně manažerem kampaně jejího manžela Billa, pak ale s oběma nepohodl a od té doby o nich ochotně trousí podobné pikantní informace.

V případě sobotních primárek bude podle Morrise Obamovo vítězství důkazem jeho schopnosti přilákat černé voliče. Tato skutečnost, kterou Clintonová neopomínala ve svých spotech šikovně zdůrazňovat, pak měla být pro bílé voliče signálem, že šlo o "černé vítězství a rasové hlasování" a přilákat bílé voliče zpět směrem k ní.

Hillary Clintonová a její klan se vítězství vzdát nehodlá.Poslední průzkumy ostatně ukazují, že navzdory Obamově vítězství v Jižní Karolíně zde nakonec ztratil podporu části bílých demokratů. Propadla se na pouhých 10 procent. Clintonovou jich oproti tomu podpořilo celých 36 procent.

Morris se domnívá, že čím větší bude Obamovo vítězství v Jižní Karolíně, tím více bude podpořeno Hillaryino tvrzení, že illinoiský senátor není kandidátem všech Američanů, což se v jeho neprospěch odrazí i ve všech dalších hlasováních. V těch nejvýznamnějších státech k němu totiž má teprve dojít. Rozhodující bude zejména tzv. Superúterý 5. února, kdy svého kandidáta vybere celkem 22 států.

Karolinské déjà vu

Právě v Jižní Karolíně přitom nejsou podpásovky ve volební kampani nic nového. V roce 2000 se k nim uchýlil Karl Rove, tehdejší volební guru současného prezidenta George Bushe. Jeho obětí se stal favorizovaný republikánský kandidát John McCain.

Rove dokázal umně využít svou firmu na průzkumy veřejného mínění. Respondenti měli odpovědět na otázku, zda by jejich hlasování ovlivnilo, kdyby se o McCainovi dozvěděli, že má nemanželského černého potomka.

Tato pomluva přitom nebyla vybrána náhodně - McCain totiž v té době během své kampaně vystupoval se svou dcerou Bridget, kterou adoptoval v Bangladéši a ona proto měla tmavší pleť.

Špinavý trik zafungoval a McCain prohrál. Afroameričané sice oficiálně svůj boj za občanská práva již dávno vybojovali, politická korektnost je ale pro spoustu Američanů nadále stále jen společenskou slupkou. Schopní píáristé, kteří stojí v pozadí voleb a dokáží je vyhrát, si toho jsou dobře vědomi a umí tento faktor využít. Obamova finální prohra nad Clintonovou bude jen dalším důkazem.

Foto: AP

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ