Ve Spojených státech stále více roste nejistota. Zbývají již jen zhruba čtyři dny do 2. srpna, po němž se země bez dohody politiků o navýšení státního dluhu ocitne bez peněz. Věrohodné řešení se zatím nerýsuje. Situaci tak se znepokojením sledují obyvatelé země, firmy, ale i jednotlivé státy. Nervozitu na trzích navíc přiživila dnešní informace o pomalejším růstu americké ekonomiky, než se očekávalo.
Investory i další pozorovatele stále nepřehlednější situace na americké politické scéně zneklidnil čtvrteční krach hlasování ve Sněmovně reprezentantů o republikánském návrhu na zvýšení stropu pro státní dluh ze současných 14,29 bilionu dolarů. Republikáni při něm předvedli šokující nejednotu. Navíc se ještě více zkrátil čas pro kompromisní dohodu s demokraty.
"V podstatě stojíme na okraji propasti, nahlížíme do ní a nikde nevidíme dno," uvedl ve své analýze stratég společnosti IG Markets Ben Potter. Dodal, že pokud američtí politici do pondělka nedospějí k dohodě, mohla by se situace na trzích kvůli výprodeji aktiv způsobenému obavami vymknout kontrole.
Republikáni dnes ráno místního času uvedli, že by se o jejich návrhu mohlo hlasovat dnes. Po intenzivních nočních jednáních jsou optimističtí.
Věří, že se jim podařilo získat alespoň část konzervativních zákonodárců strany, kteří zatím byli proti plánu republikánského šéfa Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera. Hlasování by ale i tak zřejmě bylo jen symbolické, demokraty ovládaný Senát i prezident Barack Obama tento návrh odmítají.
Podle internetového deníku Politico je tak možné, že demokraté a republikáni budou přes víkend jednat o kompromisním řešení, které by celou krizi ukončilo. Půjde přitom o dvě částky - o kolik se navýší státní dluh a jaké se s tím spojí úspory. Pro demokraty je v tuto chvíli zásadní, aby vláda měla peníze až do prezidentských voleb v listopadu 2012, aby se současné drama brzy neopakovalo.
Pozice obou stran jinak příliš vzdálené nejsou. Jejich návrhy obsahují úspory ve zhruba stejné výši, a to 2,4 bilionu až tři biliony dolarů během deseti let. Zároveň nepočítají se zvyšováním daní, které demokraté dlouho požadovali a republikáni kategoricky odmítají. Zda to však bude stačit pro dohodu, není jasné. Za posledních několik týdnů již zkrachovalo několik nadějných jednání.
Deník The Los Angeles Times dnes nicméně napsal, že američtí politici by nakonec mohli mít pro dohodu více času, než uvádí americké ministerstvo financí. Podle některých analytiků by vláda mohla mít dost peněz do 8. srpna, či dokonce až do 15. srpna, kdy bude muset uhradit účty ve výši 41 miliard dolarů včetně 29 miliard dolarů na úrocích ze státního dluhu.
Americká administrativa nicméně dosud trvala na tom, že nejzazším datem pro dohodu je 2. srpen.
"Pravděpodobnost bankrotu příští týden je nulová," uvedl nicméně analytik banky JP Morgan Chase Terry Belton. Podle něj USA budou splácet úroky ze svých dluhů i po uplynutí lhůty pro dohodu. The Los Angeles Times nicméně podotýkají, že nejistá finanční situace země by americkou ekonomikou mohla otřást i v případě, kdyby vláda ještě několik dní po tomto datu platila své účty.
Hospodářství Spojených států přitom již nyní není v dobré kondici. Podle dnešních údajů vzrostl ve druhém čtvrtletí hrubý domácí produkt země o 1,3 procenta. Trh přitom očekával růst o 1,8 procenta.
Ministerstvo obchodu zároveň prudce dolů revidovalo růst na 0,4 procenta z původních 1,9 procenta. Zemi navíc dlouhodobě sužuje vysoká nezaměstnanost nad devíti procenty.