Twitter se stal pro administrativu amerického prezidenta Baracka Obamu jedním z nejúčinnějších nástrojů, jak ovlivňovat názor veřejnosti a zprávy médií. Obamův tým byl podle analytiků ve Washingtonu jedním z prvních, kdo rozpoznal důležitost společenských médií, a v současné době patří v "twitterových válkách" o co nejlepší zviditelnění politických názorů k těm nejlepším.
Obamova "twitterová" síla se naposledy projevila během nynějšího sporu o zdravotnickou reformu a o problémy, které ji provázejí. Zpravodajská stanice NBC zveřejnila zprávu, že Obama nasliboval Američanům, kteří jsou spokojeni se svým pojištěním, že si ho budou moci ponechat, ačkoli věděl, že řadě z nich se podmínky krytí změní.
Činitelé Bílého domu však rychle zahájili odvetnou palbu tweetů.
Josh Earnest z vedení Obamova tiskového odboru útok odstartoval sérií tweetů o tom, že zákon o zdravotní péči chrání Američany právě před takovýmito změnami, pokud ovšem pojišťovny krytí neupraví.
"Sólokapr NBC je jen o běžných změnách na trhu s individuálním pojištěním," uvedl Earnest na svém účtu, který odebírá 9500 lidí. Zpráva byla 166krát retweetována, takže se podle twitterového analytického nástroje Twitonomy dostala k dalším 164 tisíc lidí.
Během další hodiny zaměstnanci Bílého domu tweetovali a retweetovali zprávy o článku více než desetkrát, a to včetně tweetů určených přímo pro reportéra NBC, který za původní zprávou stál.
Následně pokračovala debata o tom, zda Obama v souvislosti se zdravotnickým zákonem klame.
Jisté ale je, že Twitter se stejně jako denní briefingy stal důležitým nástrojem komunikačního arzenálu. Twitterovské zprávy se 140 znaky jsou rychlejší než tisková prohlášení a proti televiznímu vystoupení mají širší a přímější záběr.
V rámci strategie, kterou prosazuje Obamův přední poradce Dan Pfeiffer, Bílý dům od července svou stopu na Twitteru zdvojnásobil. Více než desítka dalších pracovníků komunikačního oddělení dostala oficiální účty na portálu této komunitní služby.
Twitterová armáda Bílého domu se tak ve Washingtonu stala klíčovým hráčem v intenzivní válce v internetových médiích, v konfliktu, jehož součástí jsou zákonodárci, byrokraté, konzervativci a liberálové.
Bílý dům je takřka denně terčem jízlivých poznámek konzervativních skupin, jako je například Heritage Foundation, internetových osobností typu Ericka Ericksona z konzervativního blogu RedState.com či republikánů v čele s předsedou Sněmovny reprezentantů Johnem Boehnerem.
"Nenajdete organizaci, která je na Twitteru tak dobrá," prohlásil o internetových aktivitách prezidentova úřadu Peter LaMotte, který radí velkým korporacím s tím, jak společenská média používat.
Bílý dům pod Obamovým vedením byl jedním z prvních, kdo si ve Washingtonu umění twitterové války osvojil. Jeho tým dokázal internet šikovně využít již během volebního tažení, jehož cílem byla Oválná pracovna v Bílém domě, a následné kampaně za Obamovo znovuzvolení.
Twitter sehrál důležitou roli jako nátlakový prostředek i během nedávné rozpočtové krize. Bílý dům se tak snažil přimět Boehnera, aby uvolnil zablokované peníze pro federální vládu, která neměla více než dva týdny peníze na svůj provoz.
Od roku 2009 Obamova administrativa posílala tweety přes spoustu účtů, které měly mnoho následovníků, ale neměly tvář. Příkladem jsou @whitehouse či @blog44. Účet @BarackObama patří v celém portfoliu k těm nejvýraznějším, sleduje ho přes 39 milionů registrovaných odběratelů a v současné době ho spíše než Obama a jeho tým provozuje proobamovská organizace Organizing for Action s blízkými vazbami na Bílý dům.
Obamův tiskový tajemník Jay Carney tweetuje od roku 2010 na účtu @PressSec a má okolo 457 tisíc odběratelů. Fotograf Bílého domu Pete Souza jich má 92 tisíc.
Podle Teviho Troye, autora studie o všeobecné kultuře v Bílém domě s názvem Co Jefferson četl, Ike viděl a Obama tweetoval, s používáním Twitteru souvisí i několik rizik.
Pro prezidenta je důležité, aby si udržel okamžitý kontakt s Američany, ale aby si zároveň uchránil vážnost svého úřadu. Otázkou je i bezpečnost, jak dokládá útok hackerů ze Syrské elektronické armády z konce října, kterým se podařilo některé Obamovy účty ovládnout. Neméně významné je i neschválené a velmi neoficiální využití Twitteru, kvůli čemuž přišel o místo ředitel odboru pro otázky nešíření jaderných zbraní Rady pro národní bezpečnost Bílého domu Jofi Joseph.
Zjistilo se totiž, že za dobu více než dvou let poslal pod přezdívkou @NatSecWonk stovky hrubých anonymních tweetů.