Muslimský spříseženec, který se chystá zaprodat svou vlast? Podobné názory na prezidentského kandidáta Baracka Obamu nejsou na internetu nijak výjimečné. Pomluvy mohou značně snížit Obamovy šance usednout v Bílém domě. Pro druhé kolo boje si proto illinoiský senátor najal zvláštní tým, který se má s útoky tohoto typu razantně vypořádat.
Obama porazil v demokratických primárkách Hillary Clintonovou, odrážení anonymních útoků a obvinění jej však stálo mnoho sil. V klání s ostříleným republikánským kandidátem Johnem McCainem chce šíření ničivých pomluv zabránit s pomocí specialistů. Přesné složení tohoto "válečného štábu" má být podle Obamovy mluvčí ještě upřesněno.
Zasáhnout má pohotově i v dalších "krizových" situacích. Například uvést na pravou míru sporné poznámky Obamovy manželky Michelle, které by mohly být dezinterpretovány.
V únoru Obamová prohlásila, že se poprvé ve svém dospělém životě cítí pyšná na svou zemi. Manželka Johna McCaina Cindy okamžitě zavětřila svou šanci a zpochybnila Michellino vlastenectví.
Podle Brookse Jacksona z organizace FastCheck.org, citovaného britským deníkem Guardianem, je pro Obamu nejškodlivější obvinění, že za ním stojí islamističtí fundamentalisté a chystá se podvést Spojené státy.
Přestože je Obama křesťan, lze na internetu nalézt i "osvědčené" zprávy, podle nichž jako americký senátor místo na bibli přísahal na korán.
Tato tvrzení jsou k Obamově smůle velmi rozšířená. Jeho muslimský otec z Keni a druhé jméno Hussein podle průzkumů znepokojuje velkou část amerických voličů, zejména z řad nižších tříd.
Demokratický kandidát Obama připravuje v rámci své kampaně také rozhovory, projevy a reklamy, které mají voličům přiblížit jeho životní příběh. Barackův otec rodinu opustil, když měl jeho syn dva roky, od šesti do desíti let pak Obama žil se svou bílou americkou matkou a nevlastním muslimským otcem v Indonésii.
Sám Barack Obama byl původně bez vyznání, kolem dvaceti let se přiklonil ke křesťanství. V tomto směru jej ovlivnil zejména pastor Jeremiah Wright, od něhož se však Obama kvůli jeho radikálním výrokům v průběhu své prezidentské kampaně distancoval.
Toto pondělí spustil Obama zároveň třítýdenní kampaň v tzv. swing states - státech, které v minulosti hlasovaly střídavě pro republikánskou i pro demokratickou stranu. Ve svých projevech se zaměřuje na palčivá témata, jako jsou ztráta pracovních míst, hypoteční krize a rostoucí ceny ropy.
McCain, kterému v porovnání s Obamou chybějí na kampaň peníze, se naopak zaměřil na vybírání finančních prostředků. Internetovým útokům se však nevyhnul ani on. Zpochybňovány jsou především jeho vojenské zásluhy v době vietnamské války, kde byl následně pět a půl roku válečným zajatcem.
Čerstvé průzkumy veřejného mínění napříč všemi státy ukazují, že Obama nad McCainem vede jen těsně, mezi 2 až 6 procenty. Z klíčových "swing states" drží Obama prvenství v Ohiu a Pensylvánii, zatímco McCain na Floridě. Ve Virgínii, která je tradičně republikánskou baštou, má McCain náskok jen jedno procento.
Obama se od McCaina distancuje zejména na poli ekonomiky, která se stala jedním z hlavních témat voleb. Demokratický kandidát prohlašuje, že Bush "obětoval investice do zdravotnictví, školství, rozvoje energií a infrastruktury na oltář daňových úlev pro velké společnosti a jejich bohaté manažery". McCainovi předhazuje, že v takové politice chce pokračovat i on.
Foto: AP a archiv