Keňská tetička amerického prezidenta opět krátce ve světle reflektorů. Doprovázena pracovníky bezpečnosti přišla Zeituni Onyango tento týden v úterý k výslechu k imigračnímu soudu v Bostonu, kde se snaží zabránit soudem nařízenému vyhoštění ze Spojených států. Po krátkém slyšení opustila Onyango budovu soudu zadními dveřmi.
Přítomným novinářům se šestapadesátiletá žena odmítla ke své kauze vyjádřit.
Podle mluvčí soudu byl ale její případ odložen, další slyšení se má uskutečnit až 4. února 2010. Už dříve imigrační úřady USA uvedly, že žádné bližší informace k jednotlivým případům nezveřejňují.
Informace o nelegálním pobytu jeho keňské tety ve Spojených státech přišla pro Baracka Obamu ve velmi nevhodnou dobu - na závěr loňské volební kampaně v boji o úřad prezidenta USA. Načasování této informace, o níž příslušné federální úřady věděly, ale velmi „zavánělo", a proto se k ní velmi zdrženlivě postavil i volební tým jeho oponenta, senátora Johna McCaina.
Sám Obama uvedl, že příbuznou, kterou ve své autobiografii nazývá „tetička Zeituni", vydělal naposledy před čtyřmi lety a o jejím ilegálním statusu nevěděl.
Na rozdíl od svého keňského otce nebo keňské babičky Obama svou tetu ilegálku v prezidentské kampani nikdy nezmínil.
Americké imigrační úřady ženě, která bydlí v sociálním bytě v Bostonu, před pěti lety odmítly poskytnout azyl. Onyango pak měla opustit území USA, ale přes příkaz v zemi zůstala. Podle amerického zákonodárství ale nespáchala trestný čin, ale jen administrativní přestupek.
Experti odhadují, že ve Spojených státech žije zhruba deset milionů nelegálních imigrantů ve stejné situaci.
Foto:ČTK/AP