Obamovci plánují <span>zrušení věznice</span> na Guantánamu

Zahraničí
10. 11. 2008 19:13
Bachaři ve věznici na Guntanamu.
Bachaři ve věznici na Guntanamu.

Bachaři ve věznici na Guntanamu.Poradci nově zvoleného prezidenta USA Baracka Obamy připravují návrh zákonů, které by umožnily zrušit věznici na základně Guantánamo na Kubě a soudit zde zadržované osoby podezřelé z terorismu u amerických civilních soudů.

Obama už o zrušení kontroverzní věznice, kterou kritizují obhájci lidských práv, hovořil v předvolební kampani, dosud však nepředstavil žádný konkrétní plán.

Podle připravovaného návrhu by někteří vězni držení na Guantánamu byli propuštěni, většina zbývajících by se hájila před americkými civilními soudy. Ostatní zadržovaní by stanuli před zvláštními, nově vytvořenými soudy, které by řešily procesy, v nichž zazní citlivé informace dotýkající se americké národní bezpečnosti.

Připravovaný návrh by znamenal jednoznačné odklon od systému, který zavedl současný prezident George Bush. Ten odmítal vpustit vězně z Guantánama na americkou půdu a prosazoval, aby jejich případy řešily vojenské tribunály.

Plán Obamových poradců na zrušení věznice v Guantánamu zřejmě vyvolá odpor nejen u některých republikánských zákonodárců, kteří zastávají stejnou pozici jako Bush, ale i u části demokratů. Ti se totiž staví proti tomu, aby ve Spojených státech vznikl nový soudní systém, který by nedával obžalovaným stejná práva, jako mají u federálních soudů.

Barack Obama a zametání stop po G. Bushovi.Vyšetřování vězňů z Guantánama před civilními soudy může navíc způsobit problémy rozvědkám. Obžalovaní totiž budou mít právo na křížový výslech svědků, jimiž jsou převážně agenti pracující v utajení a někdejší teroristé, kteří se rozhodli s vyšetřovateli spolupracovat. Výslech u soudu by mohl ohrozit jejich krytí, hrozí také prozrazení zvláštních postupů tajných služeb.

Na Guantánamu, jehož zrušení v předvolební kampani slíbil vedle Obamy i jeho neúspěšný republikánský protikandidát John McCain, je v současnosti asi 265 vězňů. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International požaduje, aby byli neprodleně obviněni a souzeni, nebo propuštěni na svobodu.

Foto: AP a Reuters  

Autor: ČTK

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ