Obamovo jméno už v USA nesou ulice i školy
05.02.2009 06:00
Americká města a školní rady již pojmenovávají ulice a budovy po prezidentu Baracku Obamovi, který dosedl do křesla v Bílém domě teprve před dvěma týdny. Dosavadní tradice při čestném pojmenovávání přitom vyžadovala vyčkat, až prezidentovi jeho mandát skončí.
Některé školy a radnice nečekaly ani na Obamovu inauguraci. Základní škola v Hempsteadu ve státu New York se rozhodla nést jeho jméno hned poté, co zvítězil v listopadových volbách. Nový nápis Škola Baracka Obamy bude na budově odhalen dnes.
Floridské, převážně černošské město Opa-locka přejmenovalo jednu ze svých hlavních ulic po Obamovi v prosinci. Oficiální křest se chystá na 16. února, kdy se v USA na památku prezidenta Abrahama Lincolna slaví Prezidentský den.
Město St. Louis v Missouri připojilo Obamovo jméno k názvu ulice rozdělující bělošskou a černošskou čtvrť. Poštovní adresa stále zůstává Delmar Boulevard, ale město rozvěsí podél ulice i cedule s čestným názvem Barack Obama Boulevard.
"Z jedné strany je možné říci, že je to předčasné," soudí šéfredaktor časopisu Journal of American History Edward Linenthal. Obamova administrativa se zatím do amerických dějin ničím nezapsala. Je ale také možné argumentovat tím, že samotné Obamovo zvolení jako prvního černošského prezidenta Spojených států je mimořádnou historickou událostí. "A pojmenovávání ulic a škol tento obecný pocit odráží," cituje ho deník USA Today.
John Gills, redaktor knihy o oslavách politiků Commemorations: The Politics of National Identity, neví o jediném případu, kdy by pojmenování po prezidentovi přišlo v době jeho úřadu. "Je to trivializace vážného procesu pojmenovávání," říká o nynějších snahách. "Jde o naději a nikoli o vzpomínky. O předjímání a nikoli o pohled zpět."
Nejčastěji byly v minulém století pojmenovávány budovy, ulice nebo instituce po prezidentech Franklinu Rooseveltovi, Dwightu Eisenhowerovi, Johnu Keneddym a Ronaldu Reaganovi. Například po Reaganovi, který opustil Bílý dům v roce 1989, je pojmenováno letiště ve Washingtonu. Čestný název ale dostalo až v den exprezidentových 87. narozenin v roce 1998.
Podobně tak letiště v texaském Houstonu dostalo jméno po Georgi Bushovi starším pět let po jeho odchodu z prezidentského úřadu. Pouze dvěma básníkům, Carlu Sandburgovi a Gwendolyn Brooksové, se dostalo cti, že po nich byly pojmenovány školy ještě za jejich života.
V San Francisku byl loni předložen návrh, aby místní továrna na likvidaci odpadů dostala jméno po tehdejším prezidentovi Georgi Bushovi mladším. Snaha, u níž ovšem nebylo jisté, zda nejde o recesi, ale nakonec v městské radě neprošla.
Nápad přejmenovat školu v Hempsteadu po Obamovi se zrodil podle její ředitelky Joean Bligenové v hlavách žáků páté třídy, kteří byli nadšeni Obamovým vítězstvím. "Děti cítí takovou hrdost, že se název školy změnil, a uvědomují si, že reprezentují tak silnou osobnost," řekla novinářům. Žáky školy tvoří ze dvou třetin hispánci a ze třetiny černošské děti. Školní rada přejmenování schválila jednomyslně.
Obamovi se dostává podobné cti i za hranicemi Spojených států. Karibský ostrovní stát Atigua přejmenoval svůj nejvyšší vrchol, 400 metrů vysoký Boggy Peak na Mount Obama. Na francouzském karibském ostrově Martinik, který stejně jako Antiguu obývají převážně černoši, byla po Obamovi pojmenována 140 metrů dlouhá ulice v pobřežní rybářské vesnici Le Diamant. Nové jméno dostala v den Obamovy inaugurace 20. ledna.
Nejen ulice a školy ale nesou jméno nového prezidenta. V alabamském okrese Perry, kde se v roce 1965 po rasově motivované vraždě vydaly zástupy černochů na protestní pochod do státní metropole Montgomery, se členové okresního zastupitelstva rozhodli ustavit nový svátek. Druhé pondělí v listopadu se napříště bude slavit jako Den Baracka Obamy.
Foto: Reuters, AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.