Trojice newyorských hasičů, kteří před 13 lety zasahovali po útoku na Světové obchodní centrum (WTC) v New Yorku, zemřela během jediného dne na rakovinu. Osud tria padesátníků, kteří stejně jako tisíce dalších lidí bojujících 11. září s následky akce teroristů onemocněli různými chorobami, připomněl Američanům, že tragická událost promlouvá do jejich životů dodnes.
Osmapadesátiletí Howard Bischoff a Daniel Heglund i o dva roky mladší Robert Leaver zemřeli v pondělí v rozmezí několika hodin. Všichni patřili mezi početné skupiny hasičů, kteří krátce po nárazu letadel unesených teroristy z organizace Al-Káida do věží WTC přijeli na místo zachraňovat životy jiných lidí. "Toho dne, když dorazili první na pomoc, byl vzduch toxický a zůstal toxický ještě řadu měsíců poté," prohlásil prezident hasičské asociace James Lemonda.
Podle údajů newyorského hasičského sboru zemřelo na různé nemoci již 92 hasičů zasahujících 11. září. Přímo v troskách budov zahynulo 343 z nich.
Stovky mužů v hasičských uniformách se tehdy nakazily vážnými nemocemi dýchacích cest, další trpí rakovinou. Podle lékařů však není přímá spojitost mezi jejich přítomností na místě plném zdraví škodlivých látek a nádorovým bujením dosud jasně prokázána.
Řada dalších hasičů bez ohledu na to podle Lemondy potřebuje finančně nákladnou zdravotní péči. Kongres pro ně sice před časem vyhradil v rámci zdravotní kompenzace 2,78 miliardy dolarů (téměř 60 miliard korun), platnost zákona o poskytování bezplatné zdravotní péče a těchto kompenzací však za dva roky vyprší a zákonodárci budou hlasovat o jejím prodloužení, které přijde federální pokladnu na nemalé peníze. "Vyzývám (politiky ve Washingtonu), aby byli tak odvážní, a to jako lidé, kteří zachraňovali (životy) toho dne," vzkázal kongresmanům Lemonda.