OBRAZEM: Prezident USA dostane nové letadlo. Obama už ne

Zahraničí
29. 1. 2015 14:30
Prezident Obama a jeho letoun.
Prezident Obama a jeho letoun.

Po třiceti letech dostane americký prezident nové služební letadlo. Strojem známým jako Air Force One se stane nejnovější verze dvoupodlažního stroje Boeing 747-8, oznámilo americké letectvo. Boeing dodává Bílému domu prezidentské speciály už půl století. 

Při státních návštěvách vždy přitahuje fotografy i kameramany, opakovaně slouží jako kulisa hollywoodských filmů a je létajícím úřadem amerického prezidenta. Air Force One patří k nejznámějším označením letadel na světě.

Boeing 747-8 v barvách německé Lufthansy.Základní požadavky na letoun prezidentů USA splňuje i evropský Airbus A380, který je největším osobním dopravním letadlem na světě. Otevřené výběrové řízení se ale nekonalo.


"Prezidentské letadlo je jeden z nejviditelnějších symbolů Spojených států amerických a úřadu prezidenta Spojených států," uvedlo letectvo v čerstvém prohlášení. Boeing 747-8 je třetí verze řady 747, má prodloužený trup, přepracovaný design křídel a nabízí lepší výkon.

Délka trupu příštího letadla amerických prezidentů je 76,3 metru. Vlajková loď Boeingu pojme až šest set pasažérů a členů posádky. Boeing 747-8 je rovněž největším komerčním dopravním letadlem vyráběným v USA. Když si letectvo roku 2012  tento stroj pořizovalo, zaplatilo za něj 317,5 milionů dolarů.

Boeing 747-8 pro prezidenta USA se bude teprve vyrábět.

Americké letectvo při vybírání nových prezidentských speciálů nemusí uspořádat otevřené výběrové řízení. V tiskovém prohlášení uvedlo, že průzkum trhu ukázal, že stroje se širokým trupem a čtyřmi motory, které jsou vyžadovány, vyrábí jen Boeing a Airbus. Také vysvětlilo, že Boeing vyráběný v Americe byl vybrán s ohledem na "národní zájmy" Bílého domu.

Obama a Air Force One při návštěvě v Saúdské Arábii v lednu 2015.

Doposud prezidenti včetně Baracka Obamy využívají dvojici značně upravených 747-200B. Jejich očekávaná životnost třicet let se ale chýlí ke konci, v prezidentské letce slouží od roku 1990.

Prezident Obama ve své kanceláři na palubě Air Force One.

Barack Obama se už ale nového stroje nedočká. Boeing by ho měl dodat nejspíše ne dříve než roku 2018. Firma právě oznámila, že výrobu tohoto letadla mírně utlumuje. Namísto dosavadního 1,5 letadla za měsíc jich bude napříště produkovat jen 1,3 za měsíc.

Prezident Obama s dětmi se dívá z okének Air Force One.

Jak ale bylo oznámeno už dříve, nový prezidentův stroj nebude jedináčkem - půjde postupně o tři letadla, tedy o slušnou letku. Ani teď neexistuje pouze jeden Air Force One, jsou dva.
U Air Force mají označení VC-25A. Jejich ocasní identifikační čísla jsou 28000 a 29000. Air Force One se začne jumbu říkat od chvíle, kdy je na jeho palubě americký prezident. Volací znak Air Force One dostane ale každý letoun, v němž šéf Bílého domu letí.

Air Force One startuje (2011).

K hlavním rozdílům mezi VC-25A a sériovým Boeingem 747 patří nejen menší počet přepravovaných cestujících (zhruba 102 i s posádkou), ale i elektronická a komunikační zařízení, vybavení interiéru včetně nábytku, zvláštní nakládka zavazadel, vlastní schůdky vpředu i vzadu a možnost doplňování paliva za letu.

Prezident Franklin D. Roosevelt na palubě Dixie Clipper nad Karibikem roku 1943.

Prezident má k dispozici ubytovací prostory zahrnující salonek s ložnicí, šatnu, toaletu se sprchou a kancelář. Konferenční, jídelní místnost slouží jak prezidentovi, tak jeho rodině a doprovodu.

Stroje Boeing 747, které jsou ve službě nyní, patří svým vybavením mezi mimořádně komfortní letadla, ale podle vojenského letectva jsou už zastaralé, jejich údržba je stále náročnější a náhradní díly jsou drahé. Experti Pentagonu dospěli k závěru, že z dlouhodobého hlediska je výhodnější pořídit tři zcela nové stroje.

Columbine II čeká na příjezd prezidenta Eisenhowera roku 1953.

První americký prezident, který použil letadlo při výkonu své funkce, byl Franklin D. Roosevelt. Roku 1943 nastoupil do hydroplánu Boeing 314 k cestě na konferenci v Casablance. Na moři by jeho bezpečnost ohrožovaly německé ponorky.

Prvním strojem určeným speciálně pro něj byl C-87 Liberator Express. Kvůli náchylnosti k poruchám se ale změnila značka - na C-54 Skymaster. Jak se stalo pravidlem, šlo o letadlo s četnými úpravami.Prezident Lyndon B. Johnson se svým vnukem Patrickem v letadle Air Force One.

John Fitzgerald Kennedy uvedl do služby první tryskový letoun. Byl to Boeing 707, samozřejmě opět ve speciálním provedení (označený SAM 2600). Na trupu se nově objevila vlajka a prezidentský znak. Paluba zažila také několik známých historických událostí. Letoun převážel tělo JFK na pohřeb a na jeho palubě složil Kennedyho nástupce Lyndon B. Johnson svou přísahu.

První dáma Betty Fordová a prezident Gerald Ford na palubě Air Force One roku 1975.

Letoun využil také Richard Nixon pro své cesty do Číny a SSSR. Již za posledně jmenovaného uvedli do služby SAM 2700, jenž poté sloužil čtyřem hlavám státu až do roku 1990.

Poté nastala ve službách amerických prezidentů éra boeingů, která trvá dodnes a ještě nějaký pátek potrvá.

Boeing 747-8.

Autor: Petr PodanýFoto: ČTK/AP , Bílý dům, Boeing

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ