Obrovská sněhová bouře si vyžádala nejméně 13 mrtvých

Zahraničí
9. 2. 2013 09:59
Sněžit začalo v pátek večer místního času, sníh je mokrý a těžký.
Sněžit začalo v pátek večer místního času, sníh je mokrý a těžký.

Silná sněhová bouře Nemo, která v pátek a sobotu zasáhla severovýchod Spojených států, si vyžádala nejméně desítku životů. Další nejméně tři lidi blizard usmrtil v Kanadě. Ochromena byla doprava. Za poslední dva dny bylo zrušeno přes 5800 letů. Zhruba 700 tisíc domácností zůstalo bez elektřiny.

Bouře zasypala oblast mezi New Yorkem a Bostonem až 90 centimetry sněhu. Na dálnicích uvízlo mnoho řidičů a místy napadlo tolik sněhu, že lidé nemohli otevřít dveře svých domů.

Tři největší newyorská letiště už byla opět zprovozněna, ale bostonské Loganovo letiště očekává obnovení letů až během noci na neděli místního času. Během neděle by se postupně situace na letištích měla vracet k normálu, i když podle webu FlightAware může být ještě zrušeno několik stovek letů.

Silné sněžení zasáhlo oblast, kde žije na 25 milionů lidí.Bouře si vyžádala nejméně 13 obětí na životech. Například v Bostonu se 11letý chlapec a 20letý muž udusili oxidem uhelnatým, když seděli v autech s běžícím motorem, protože se chtěli ohřát. Chlapcův otec mezitím odklízel sníh. Výfuk zakrývala sněhová závěj, takže se jedovatý plyn vracel do vozu.

Ve státě New York ztratila 18letá řidička na zasněžené vozovce kontrolu nad autem a přejela seniora. Další člověk zemřel při automobilové nehodě ve státě New Hampshire. V Connecticutu auto usmrtilo dalšího chodce a v New Yorku zahynul třiadvacetiletý muž při odklízení sněhu u domu, když jeho pluh sjel ze silnice. Podobná nehoda se stala osudnou muži ve státě New York.

Také další dva lidé zemřeli při odklízení sněhu ve státech New York a Connecticut, kde byl navíc nalezen mrtvý muž pod hromadou sněhu před svým domem. V connecticutském Danbury se zabil muž, jenž uklouzl na střeše své zasněžené verandy.

V Hamiltonu v kanadské provincii Ontario zemřela kromě dalších obětí 80letá žena poté, co při odklízení sněhu před svým domem zkolabovala.

V New Yorku napadlo necelých 30 centimetrů sněhu a město je podle starosty Michaela Bloomberga "ve skvělém stavu". Starosta slíbil odklizení sněhu z ulic do sobotní noci.

Horší byla situace na přilehlém Long Islandu, kde ve sněhu v noci na sobotu beznadějně uvízly nejen stovky automobilů, ale také sněžné pluhy. Ve státech Massachusetts, Rhode Island a Connecticut byly v sobotu silnice otevřené jen pro nejnutnější dopravu. Uzavřena byla také železniční trať mezi New Yorkem a Bostonem.

Bouře se mezitím posunula na východ nad moře.

Výběr nejničivějších sněhových bouří v USA za posledních 20 let

Březen 1993 - Podle některých odhadů si až tři stovky obětí vyžádala sněhová bouře označovaná jako bouře století řádící na východním pobřeží USA. Sněhové závěje dosahovaly dvoumetrové výše, tři miliony obydlí zůstalo bez elektrického proudu. Škody přesáhly šest miliard dolarů (asi 113 miliard korun).
Leden 1996 - Východní pobřeží USA zasáhla ničivá sněhová bouře, která do dějin vstoupila pod označením Blizzard '96. Zemřelo asi 200 lidí, škody dosáhly až čtyři miliardy dolarů (75 miliard korun). V několika státech byla zcela paralyzována letecká i silniční doprava.
Leden 1998 - Chladné počasí a sněhové bouře si na východě Kanady a Spojených států vyžádaly 46 obětí. Asi čtyři miliony lidí se ocitly bez proudu.
Leden 1999 - Vlna mrazivého počasí doprovázená sněhovými bouřemi si na americkém středozápadě a v přilehlých částech Kanady vyžádala 73 obětí. Nejvíce lidí zahynulo při dopravních nehodách. Celkové škody byly vyčísleny na 400 milionů dolarů (7,5 miliardy korun).
Únor 2003 - Severovýchod Spojených států zasáhla sněhová bouře, která si vyžádala 42 obětí. Ochromeno bylo hlavní město Washington i největší americké město New York. Nejméně čtvrt milionu lidí se ocitlo bez dodávek elektrického proudu.
Leden 2007 - O život kvůli sněhovým bouřím a mrazu přišlo v devíti státech USA nejméně 65 lidí. Většina zemřela při dopravních nehodách. Uzavřena byla řada tamních silnic, škol či podniků. Letiště byla nucena rušit lety, tisíce lidí byly bez dodávek elektrického proudu.
Únor 2009 - Na 55 obětí si vyžádaly sněhové bouře a silný mráz, které zasáhly americký středozápad. Nejpostiženější byl stát Kentucky, kde bylo hlášeno 24 mrtvých.
Leden - únor 2011 - Spojené státy ochromila sněhová bouře katastrofických rozměrů. Živel téměř zastavil život ve třiceti amerických státech, nejtvrdší úder zasadil středozápadu. Na rozsáhlém území se zastavila pozemní i letecká doprava a miliony lidí se ocitly v "domácím vězení", často bez proudu a tepla. Kalamita si vyžádala téměř 40 lidských životů a napáchala škody za miliardu dolarů.
Říjen 2011 - Asi 40 obětí si vyžádala sněhová bouře na severovýchodě USA. Přibližně tři miliony lidí se ocitly bez proudu, mnoho míst z postižených států hlásilo historicky nejvyšší sněhovou pokrývku. Škody přesáhly tři miliardy dolarů (asi 57 miliard korun).
Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ