Americký generál David Petraeus vymyslel taktiku proti odboji v Iráku i Afghánistánu. Velel tamním mnohonárodním jednotkám i americkému vojsku na Blízkém východě, byl všeobecně respektovaný za své strategické schopnosti, stal se mužem roku listu Daily Telegraph a magazín Time ho řadil mezi stovku nejvlivnějších lidí. A přesto tuto úžasnou kariéru zamázne aféra, kvůli níž Petraeus z postu šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA) odchází ve stylu Dominiqua Strausse-Khana.
Nejde možná jen o románek, jak se může zdát, soudí komentátorka saúdskoarabského listu Arab News. Rekapituluje Petraeusovu aféru s Paulou Broadwellovou, na niž se přišlo kvůli podezření, že měla přístup ke generálově osobní e-mailové adrese a byla tak drzá, že z ní odesílala výhrůžné vzkazy údajné sokyni Jill Kelleyové.
Je možné, že by se nad tím dalo přimhouřit oko, kdyby se neukázalo, že Broadwellová věděla o tajných informacích, které mohly, ale nemusely pocházet z důvěrného kontaktu s Petraeusem.
Veřejnost dále ví, že si generál, stejně jako všichni před ním v podobné situaci, posypal hlavu popelem a odstoupil.
Kongres se dožaduje vysvětlení, zda vztah opravdu ohrožoval národní bezpečnost a proč se o rezignaci dověděl na poslední chvíli. Komentátoři se snaží odhalit mnohem temnější pozadí za románkem.
A vracejí se stále ke špatně vysvětlenému útoku na americký konzulát v Benghází, kde zemřel velvyslanec Christopher Stevens a tři další Američané. Dva z nich byli bývalí členové elitní jednotky Seal.
Neprošla původní verze, podle níž demonstrace proti americkému filmu hanobícímu islám přerostla spontánně v násilí proti konzulátu a budově, která k němu patřila. Ukázalo se, že šlo o cílený teroristický útok.
Wall Street Journal napsal, že konzulát byl ve skutečnosti pracovištěm CIA, 23 z 30 narychlo evakuovaných Američanů po útoku byli zaměstnanci CIA stejně jako dva z mrtvých. Petraeus v rozporu s tradicí nebyl při přijímání rakví na americké půdě z obavy, aby nepoukazoval na operace své služby na libyjském východě.
Spekuluje se, že konzulát je zapojen do převážení zbraní a že Libyjci pomáhají syrským přátelům v boji o sesazení prezidenta Bašára Asada. Není vyloučeno, že konzulát byl záměrně nedostatečně střežen, aby se tak odvedla pozornost od role CIA a vytvořil se nerušený prostor pro působení jejích agentů.
Kongres se pochopitelně domáhá vysvětlení. Petraeus měl svědčit před oběma jeho komorami jen několik dní po tom, co funkci ředitele složil.
Byl by zřejmě donucen odpovídat vyhýbavě, mohl být obviněn z neochoty ke spolupráci anebo přinucen prozradit víc, než chtěl - zejména o tom, co Bílý dům a ministerstvo zahraničí o útoku věděly od samého počátku.
Pravda zřejmě zůstane nedostupná stejně jako vnitřní svatyně CIA. Je na nás, abychom se rozhodli, zda generál náhodou sám nezvolil menší zlo a "vlastnoručně" nerozdmýchal aféru vlastní nevěry nebo zda je to jenom další ze spikleneckých teorií a pouhá shoda náhod.
FBI v hnízdečku generálovy milenky
Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) prohledali dům bývalé milenky někdejšího šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA) Davida Petraeuse. Podle dostupných zdrojů přišli členové FBI do domu Pauly Broadwellové shromáždit důkazní materiál.
Do domu ve městě Charlotte v Severní Karolíně přišla FBI v úterý okolo třetí hodiny ráno SEČ. Podle novinářů přítomných na místě nosili agenti papírové krabice, které policie používá ke shromažďování důkazů. Mluvčí FBI důvod jejich návštěvy nechtěla upřesnit.
Právě práce FBI byla za odhalením milostného poměru Petraeuse a autorky jeho biografie Broadwellové, díky němuž šéf tajné služby minulý pátek nečekaně rezignoval na svou funkci.
Deník The Wall Street Journal v pondělí večer přišel se zprávou, že jeden z mužů FBI byl na Petraeusově případu osobně zainteresován. Podle zdrojů listu jde o agenta, který celé pátrání FBI zahájil a později ho jeho nadřízený z případu odvolal.
Zjistil totiž, že agent ještě před zahájením vyšetřování posílal fotografie, na kterých byl částečně obnažený, sedmatřicetileté Jill Kelleyové. Ta se jako dobrovolnice podílela na organizaci společenských akcí pro příslušníky armády na Floridě. Šedesátiletý Petraeus s ní měl podle jeho nejmenovaných spolupracovníků platonický vztah.
Právě ten byl podle všeho důvodem, proč se jeho aféra se čtyřicetiletou Broadwellovou provalila. Broadwellová totiž začala posílat domnělé sokyni výhrůžné e-maily, načež se Kelleyová obrátila na svého známého z FBI a rozjelo se vyšetřování. Teprve později se nadřízení dotyčného agenta FBI dozvěděli, že Kelleyové posílal své fotografie a nemusel tedy být v případu nestranný.
Petraeus byl prý v šoku, když se v létě o e-mailech dozvěděl. Svůj vztah s Broadwellovou ukončil údajně už před čtyřmi měsíci.
V amerických médiích se objevily zprávy o tom, že Broadwellová mohla vyzradit některé tajné zpravodajské informace, například o zářijovém teroristickém útoku na americký konzulát v libyjském Benghází.