Ohnivé peklo na severu Kalifornie: mrtvých přibývá

Zahraničí
19. 11. 2018 18:25
Kalifornie.
Kalifornie.

Ničivý požár na severu Kalifornie si podle nové bilance vyžádal nejméně 77 mrtvých. Oznámil to úřad šerifa okresu Butte, podle kterého je pohřešováno takřka tisíc lidí. Plameny dosud zpustošily 445 čtverečních kilometrů. Hasiči, kteří mají pod kontrolou 66 procent požáru, předpokládají, že se jim nepodaří oheň uhasit před koncem měsíce.

Požár na severu Kalifornie, který je znám jako Camp Fire, vypukl 8. listopadu a díky suchu a větru se rychle rozšířil. Horké město Paradise, kde žilo 27 tisíc lidí, bylo zcela vypáleno. Hasiči nyní oznámili, že očekávaný déšť, který by do regionu mohl v tomto týdnu přinést až deset centimetrů srážek, jim v boji s živlem pomůže.

Déšť zároveň zkomplikuje pátrání po obětech požáru. Úřady se mezitím snaží objasnit osudy pohřešovaných, kterých bylo ještě o víkendu 1300. Nyní je evidováno 993 pohřešovaných. Úřad šerifa sdělil, že bilance nezvěstných se neustále mění a že seznam je třeba vnímat jako soubor neutříděných dat. List The New York Times v této souvislosti poukázal na nepřesnosti nebo na to, že někteří lidé jsou na výčtu několikrát.

Požár trápí i jih Kalifornie, kde si živel vyžádal životy tří lidí. Hasiči uvedli, že pod kontrolou mají 94 procent plamenů a že do čtvrtka se jim podaří uhasit i zbytek.

O příčinách obou požárů pátrají vyšetřovatelé. Mezitím některé společnosti, které mají na starosti elektrorozvodnou síť, uvedly, že v době vypuknutí požárů měly v oblastech problémy s vybavením. Firma PG&E sdělila, že pokud živel Camp Fire zavinila její technika, pak případné finanční závazky, kterým bude čelit, její pojištění nepokryje.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Noah Berger

Další čtení

ilustrační foto

Slovenská vláda chce politikům příští rok snížit platy. V Česku rostou

Zahraničí
Aktualizováno: 18. 9. 2025 14:14
Emmanuel Macron a jeho manželka Brigitte

Bizarní spor: Macron chce doložit soudu, že jeho žena je žena a ne muž

Zahraničí
18. 9. 2025

Francii čekají rozsáhlé stávky a protesty proti škrtům v rozpočtu

Zahraničí
18. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ