Ve Spojených státech tento víkend probíhají okázalé oslavy nedožitého 100. výročí narození bývalého prezidenta Ronalda Reagana, jemuž je připisován významný podíl na pádu komunistických režimů ve východní Evropě.
Státníkovi vzdají hold například skupiny The Beach Boys či Jonas Brothers. Výročí ale třeba zasáhne i do programu finálového utkání zámořské ligy amerického fotbalu zvaného Super Bowl: během se něj bude promítat videopocta někdejšímu šéfovi Bílého domu.
Součástí oslav narození významného republikánského politika jsou salva z 21 děl, pamětní známky či přehlídka alegorických vozů. Vdova po prezidentovi Nancy pak položí k jeho hrobu věnec. "Reagan sice není první bývalý prezident, jehož 100. výročí narození se slaví, ale těžko si vzpomínáme, že by oslavy někdy byly takto velkolepé," podotkl deník The New York Times. Pocty podle mínění listu dokládají nezvyklou odolnost Reaganova politického odkazu.
Někdejší prezident, kterému se přezdívalo Velký komunikátor, bývá často citován. Nezřídka na něj odkazuje i současný šéf USA Barack Obama. "Neustále se o něm mluví, protože jeho výroky jsou výjimečně příhodné pro citace a také jsou inspirující - podobně jako u Lincolna a více než u kohokoli jiného ve 20. století," míní bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich.
Láska k Reaganovi samozřejmě není všeobecná a liberálové o exprezidentovi vysoké mínění nemají. Podle Reaganova životopisce Loua Cannona, jehož knížku o dovolené četl i Obama, si ale bývalý prezident uznání zaslouží. Podle něho má Reagan nepopiratelné zásluhy na ukončení studené války. Po Reaganovi je také svět bezpečnější než před ním, i když to stále není žádná procházka růžovým sadem, podotkl Cannon.
Reaganova popularita vytrvale roste od jeho odchodu z úřadu. Po bývalém prezidentovi se například již jmenuje letiště ve Washingtonu či letadlová loď amerického námořnictva. V Kalifornii se zase od letošního 6. února, v den jeho narození, bude slavit Den Ronalda Reagana.
Někdejší herec Reagan sehrál svou životní roli jako prezident |
Ve svých šestadvaceti natočil první film, po němž následovaly další role kovbojů a drsňáků v druhořadých westernech. Když mu bylo pětapadesát, vrhl se na politiku, v níž to přes úřad kalifornského guvernéra dotáhl až do Bílého domu. Ronald Reagan přispěl k oživení hospodářství USA a zejména k pádu komunismu ve východní Evropě. Jeden z nejoblíbenějších prezidentů, který Americe vrátil sebevědomí, by se v neděli dožil 100 let.
|