Oslavy 100. výročí narození Reagana ovlivní i Super Bowl

Zahraničí
5. 2. 2011 08:55
Reagan se svou spolubojovnicí proti komunismu, britskou premiérkou Thatcherovou
Reagan se svou spolubojovnicí proti komunismu, britskou premiérkou Thatcherovou

Ve Spojených státech tento víkend probíhají okázalé oslavy nedožitého 100. výročí narození bývalého prezidenta Ronalda Reagana, jemuž je připisován významný podíl na pádu komunistických režimů ve východní Evropě.

Státníkovi vzdají hold například skupiny The Beach Boys či Jonas Brothers. Výročí ale třeba zasáhne i do programu finálového utkání zámořské ligy amerického fotbalu zvaného Super Bowl: během se něj bude promítat videopocta někdejšímu šéfovi Bílého domu.

Součástí oslav narození významného republikánského politika jsou salva z 21 děl, pamětní známky či přehlídka alegorických vozů. Vdova po prezidentovi Nancy pak položí k jeho hrobu věnec. "Reagan sice není první bývalý prezident, jehož 100. výročí narození se slaví, ale těžko si vzpomínáme, že by oslavy někdy byly takto velkolepé," podotkl deník The New York Times. Pocty podle mínění listu dokládají nezvyklou odolnost Reaganova politického odkazu.

Reagan řeční během kampaně za své znovuzvolení prezidentem.Někdejší prezident, kterému se přezdívalo Velký komunikátor, bývá často citován. Nezřídka na něj odkazuje i současný šéf USA Barack Obama. "Neustále se o něm mluví, protože jeho výroky jsou výjimečně příhodné pro citace a také jsou inspirující - podobně jako u Lincolna a více než u kohokoli jiného ve 20. století," míní bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich.

Láska k Reaganovi samozřejmě není všeobecná a liberálové o exprezidentovi vysoké mínění nemají. Podle Reaganova životopisce Loua Cannona, jehož knížku o dovolené četl i Obama, si ale bývalý prezident uznání zaslouží. Podle něho má Reagan nepopiratelné zásluhy na ukončení studené války. Po Reaganovi je také svět bezpečnější než před ním, i když to stále není žádná procházka růžovým sadem, podotkl Cannon.

Reaganova popularita vytrvale roste od jeho odchodu z úřadu. Po bývalém prezidentovi se například již jmenuje letiště ve Washingtonu či letadlová loď amerického námořnictva. V Kalifornii se zase od letošního 6. února, v den jeho narození, bude slavit Den Ronalda Reagana.

Někdejší herec Reagan sehrál svou životní roli jako prezident

Ve svých šestadvaceti natočil první film, po němž následovaly další role kovbojů a drsňáků v druhořadých westernech. Když mu bylo pětapadesát, vrhl se na politiku, v níž to přes úřad kalifornského guvernéra dotáhl až do Bílého domu. Ronald Reagan přispěl k oživení hospodářství USA a zejména k pádu komunismu ve východní Evropě. Jeden z nejoblíbenějších prezidentů, který Americe vrátil sebevědomí, by se v neděli dožil 100 let.


Reagan začal kariéru jako herec v béčkových westernech.Velkou popularitu a uznání si vysloužil i za železnou oponou, kterou spolu s tehdejším nejvyšším sovětským představitelem Michailem Gorbačovem pomáhal bořit. Obnovu sovětsko-amerického dialogu zahájil Reagan na začátku svého druhého volebního období v roce 1985. I když změny v sovětských satelitech nastaly až po předání prezidentského úřadu Georgu Bushovi staršímu, je Reagan mnohými považován za hlavního vítěze studené války.


Jeho strategie měla dvě části: jednak vystupoval jako ostrý kritik komunismu a stále vyššími výdaji na zbrojení chtěl "říši zla" uzbrojit (mimo jiné programem hvězdných válek), na druhé straně se snažil se sovětskými vůdci vyjednávat. Diskusi Reagan navázal až s člověkem nového myšlení - s Gorbačovem. Když jej v Západním Berlíně v červnu 1987 vyzval: "Pane Gorbačove, strhněte tu zeď!", mnohým už bylo jasné, že komunistické režimy pějí svou labutí píseň.


Důsledně pravicovou politiku Reagan prováděl i na domácím poli. Jeho plán na obnovu hospodářství byl jednoduchý a jasný - snížit sociální výdaje, seškrtat daně z příjmu a zrušit mnohá regulační opatření. V prvních letech se sice významně snížila inflace, nezaměstnanost ale vzrostla a přibylo chudých. Od roku 1983 už ale Reaganova opatření, jež někteří nazývají "reaganomikou", jiní "šamanskou ekonomikou", přispěla k růstu.


Prezident byl osobnost. Měl průpravu ze showbyznysu a dokázal mluvit s lidmi, za což si získal přezdívku Velký komunikátor. I když byl mužem zásad, občas si vypomohl ne zrovna čistými prostředky, například v aféře s financováním zbraní Íránu. Přehmaty mu ale většinou procházely. Pro Reagana byl typický i smysl pro humor. Když ho v roce 1981 postřelil atentátník, dokázal ještě na operačním sále vtipkovat s lékařem: "Doufám, že jste republikán!"


Reagan při jednáních se sovětským vůdcem Gorbačovem.Do Bílého domu Reagan poprvé vkráčel v roce 1981, když ve volbách porazil demokratického prezidenta Jimmyho Cartera. Čtyřicátým prezidentem USA se stal až jako devětašedesátiletý, do té doby žádný z amerických prezidentů nenastupoval do úřadu v tak vysokém věku. S politikou Reagan začal v 60. letech ještě jako příznivec Demokratické strany. Kalifornským guvernérem byl v roce 1966 zvolen už jako republikán; v čele tohoto státu stál až do roku 1974.


Reaganově politické kariéře předcházelo patnáctileté účinkování ve filmu - natočil kolem padesátky filmů. V Hollywoodu poznal i své dvě manželky, které byly obě herečkami. Poprvé se oženil v roce 1940 s Jane Wymanovou, s níž měl dceru Maureen (zemřela v srpnu 2001) a adoptoval syna Michaela. Druhou ženu Nancy Davisovou, která mu byla věrnou životní družkou až do jeho smrti, si vzal v roce 1952. Narodila se jim dcera Patricie (Patti) a syn Ronald.


Ronald Wilson Reagan se narodil 6. února 1911 v Tampiku ve státě Illinois. Po absolvování sociologie a ekonomie na illinoiské Eurecké koleji pracoval pět let jako sportovní redaktor v rozhlasové stanici WHO v Des Moines (stát Iowa). Při účinkování v Hollywoodu působil v letech 1942 až 1945 ve vojenském letectvu, kde vedl výrobu instruktážních filmů a dosáhl hodnosti kapitána. V letech 1947 až 1952 Reagan předsedal odborovému Sdružení filmových herců.


Za zásluhy o pád komunismu ve střední a východní Evropě dostal v roce 1999 nejvyšší české státní vyznamenání - Řád Bílého lva. Již v červnu 1989 byl jako první americký prezident povýšen britskou královnou Alžbětou II. do rytířského stavu. V roce 1994 Reagan oznámil veřejnosti, že trpí Alzheimerovou nemocí, a rozhodl se odejít do ústraní - zemřel 5. června 2004 ve věku 93 let. Své postřehy z osmiletého prezidentského působení shrnul do deníků, které vyšly v roce 2007.

 

Autor: ČTK Foto: Profimedia , Wikipeadia Commons

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ