Pro mnoho Američanů, kteří mají rádi vodní sporty, není na světě lepší místo než francouzská Riviéra. Někteří z nich se proto diví, že francouzský prezident Nicolas Sarkozy tráví svou první dovolenou v prezidentském úřadě právě v USA, kde na jezeře pádluje se svým synem Louisem.
To, že roli při výběru místa dovolené sehrála blízkost rodinné rezidence amerického prezidenta George Bushe, popíral Sarkozy ještě předtím, než mu tato otázka byla položena. "Sice mě pozval, ale to nebyl důvod, proč jsem se rozhodl strávit svou dovolenou tady," řekl na neformální tiskové konferenci v letovisku Wolfeboro v americkém státě New Hampshire.
Od středečního večera už je to oficiální - Sarkozy je se svou ženou Cécilií na sobotu pozvaný na soukromý oběd k manželům Bushovým. Zatímco Elysejský palác svou reakci omezil na třířádkové oznámení, v Bílém domě se přímo mluvilo o "začátku nové éry americko-francouzských vztahů".
Sarkozyho dovolená už dávno ztratila charakter soukromého odpočinku. Francouzská média viděla v jeho výběru prázdninového letoviska politický signál.
Zatímco Sarkozyho předchůdce Jacques Chirac americkou zahraniční politiku a především válku v Iráku neustále ostře kritizoval, současný prezident se během volební kampaně choval k USA přátelsky. Ještě jako ministr vnitra se pokoušel o schůzku s Bushem, což mu od opozice vyneslo přezdívku "Američan Sarkozy".
Po svém volebním vítězství Spojeným státům slíbil, že se mohou spolehnout na francouzské přátelství. "Sarkozy se pozval k Bushovi," napsal francouzský list Journal du Dimanche. Ale Sarkozy možná spíše než o Bushovi už přemýšlí o jeho nástupci. Protože právě v New Hampshiru začnou za půl roku americké primárky, z nichž vzejdou uchazeči o Bílý dům. Oba republikánští kandidáti, Rudolph Giuliani a John McCain, se nechali před několika dny vidět ve Wolfeboro.
Americká dovolená francouzského prezidenta má i osobní stránku. "Když jsem byl mladý, neměl jsem možnost cestovat do USA," řekl Sarkozy. A svou ženu Cécilii představil po volebním vítězství přirovnáním k Jackie Kennedyové. Kritiku opozice, že ho dovolená v luxusní vile se soukromou pláží vyjde na 20 tisíc eur týdně (asi 560 tisíc korun), odmítl s poukazem na to, že ho pozvali přátelé. O jaké přátele jde, však dosud zůstává tajemstvím.
Jak by se mělo nové francouzsko-americké přátelství naplnit politicky, se zatím neví. Lze pochybovat o tom, že by Bush přivítal nejnovější francouzský zbrojní obchod s Libyí. Ale sobotní schůzka minimálně Sarkozymu zajistí jedny z nejlepších fotek z dovolené.
Na fotografiích: 1) Francouzský prezident mluví během své dovolené v New Hamphire s novináři, 2) Nicolas Sarkozy během své americké dovolené
Foto: AP