Tři Arabové, které USA propustily ze své věznice na vojenské základně Guantánamo na Kubě, ve středu přiletěli zpět do Británie, kde jsou nahlášeni k dlouhodobému pobytu. Informovala o tom agentura AP, podle které britská policie muže po příletu zadržela, aby je vyslechla a odebrala jim otisky prstů a vzorky DNA.
Jamil el-Banna z Jordánska (45), Libyjec Omar Deghayes (37) a Alžířan Abdennour Sameur (33) byli zadrženi Spojenými státy a posláni na Guantánamo kvůli podezření z teroristické činnosti. Deghayes a Sameur byli zatčeni v Pákistánu po americké invazi do Afghánistánu a el-Banna byl zadržen v Gambii v roce 2002. Ve věznici strávili více než čtyři roky.
Propuštění zadržených předcházela dlouholetá kampaň, kterou organizovaly jejich rodiny, a také tlak Británie na Spojené státy. Podle právníka skupiny oslepl Libyjec Deghayes na jedno oko poté, co byl v americké věznici zbit.
Další dva obyvatelé Velké Británie, Shaker Aamer narozený v Saúdské Arábii a Etiopan Binyam Mohamed, zatím zůstávají na Guantánamu, odkud je Spojené státy odmítají propustit.
Z Guantánama bylo propuštěno již pět britských občanů v březnu 2004 a čtyři další v lednu 2005.
Vězení na vojenské základně Guantánamo zřídily Spojené státy v roce 2002 a umístily v něm několik set osob podezřelých z terorismu a zadržených především v Afghánistánu. V současnosti je na základně asi 330 lidí, které USA označují za nepřátelské bojovníky a nikoli za válečné zajatce, na něž by se vztahovaly ženevské konvence.
Kvůli Guantánamu a údajnému porušování lidských práv se Spojené státy staly terčem kritiky nejen nevládních organizací zabývajících se lidskými právy, ale i celé řady států.
Foto:ČTK