Nejméně tucet budov i policejní vozy vzplály v noci při nepokojích v americkém Fergusonu poté, co velká porota rozhodla neobvinit bělošského policistu, který na tomto předměstí St. Louis v srpnu zastřelil neozbrojeného černošského mladíka. Hlášeny jsou i desítky výstřelů. Podle místní policie jsou nejnovější protesty horší než ty, které Ferguson zažil v srpnu bezprostředně po mladíkově smrti.
Žádná vážná zranění zatím nebyla zaznamenána, minimálně 61 lidí ale bylo zadrženo s obviněními sahajícími od nezákonného shromažďování až po žhářství a vloupání. Agentura Reuters uvedla, že školy v oblasti Fergusonu zůstanou dnes preventivně uzavřené. Nespokojenci plánují protestovat před soudní budovou i během úterka.
Jon Belmar, šéf policie v okrese St. Louis ve státě Missouri, prohlásil, že během noci "osobně slyšel na 150 výstřelů". Protesty jsou podle něj "pravděpodobně mnohem horší, než byly tu nejhorší noc v srpnu". Policie však během dnešní noci nevypálila ve Fergusonu jedinou ránu, tvrdí Belmar. Nejvíce střelba otřásala oblastí, kde byl Michael Brown zabit.
Případ zastřeleného mladíka znovu přitáhl pozornost k dlouhodobému rasovému napětí nejen v převážně černošském Fergusonu, ale po celých Spojených státech.
Většina z více než desítky budov, které byly zapáleny rozhořčeným davem ve Fergusonu a okolí, prý zcela lehla popelem. Je mezi nimi například pizzerie či kosmetický salon.
Demonstranti zaplavili ulice hned po oznámení verdiktu poroty a začali demolovat auta, rozbíjet okna a na některých místech rabovat obchody. Kvůli hlášené střelbě do vzduchu odklonilo řízení leteckého provozu v St. Louis asi desítku letů na jiná letiště. Policie proti protestujícím použila slzný plyn. Agentura AP uvedla, že většina demonstrantů do půlnoci místního času ulice opustila, ale rabování a palba pokračovaly i po půlnoci.
"Myslím si, že jsme nebyli nedostatečně připraveni. Ale abych byl upřímný, pokud sem nepošleme 10 tisíc policistů, nedokážeme zabránit lidem, kteří mají v úmyslu zničit tuto obec," řekl Belmar.
Mnozí členové černošské komunity v St. Louis žádali, aby policista Darren Wilson, který osmnáctiletého černocha podezřelého z krádeže zastřelil, byl obviněn z vraždy. V noci na dnešek demonstranti házeli na policisty kameny a láhve a křičeli směrem k nim slovo "vrah", uvedl zpravodajský server BBC News.
Vesměs pokojné demonstrace tisíců lidí se konaly po celých Spojených státech, mimo jiné v Seattlu, Chicagu, Salt Lake City, Los Angeles nebo v hlavním městě Washingtonu. V kalifornském Oaklandu demonstranti zablokovali silnice. V New Yorku se k protestujícím připojila rodina černošského mladíka Erika Garnera, který tu zemřel při policejním zásahu letos v červenci.