Americká Demokratická strana podala žalobu na Rusko, na volební štáb Donalda Trumpa a na server WikiLeaks kvůli podezření z konspirace proti prezidentským volbám v USA v roce 2016. Oznámil to list The Washington Post s odvoláním na soudní spisy.
Podle žaloby podané u manhattanského soudu se čelní představitelé Trumpovy volební kampaně spikli s ruskou vládou a s ruskou vojenskou rozvědkou GRU s cílem poškodit demokratickou prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou a hackerským útokem na počítače demokratů ovlivnit volby ve prospěch Trumpa.
Členové Trumpova volebního štábu a jeho blízcí poradci se podle žaloby dohodli s ruskými agenty na tom, že s využitím nelegálních prostředků podpoří Trumpovu kandidaturu. Volební štáb nynějšího amerického prezidenta podle Demokratické strany v roce 2016 "škodolibě přivítal ruskou pomoc" ve volební kampani.
V žalobě se podle agentury Reuters kromě jiných objevují i jména Donalda Trumpa mladšího, Trumpova zetě Jareda Kushnera a prezidentova spolupracovníka Rogerta Stonea, který byl údajně ve styku se severem WikiLeaks.
"Během prezidentské kampaně v roce 2016 Rusko podniklo frontální útok na naši demokracii a ve volebním štábu Donalda Trumpa nalezlo vstřícného a aktivního partnera," komentoval pro The Washington Post žalobu šéf národního výboru Demokratické strany Tom Perez. "To představuje akt bezpříkladné zrady: kampaň nominanta na prezidenta Spojených států se spolčila s nepřátelskou cizí mocností, aby zvýšila jeho vlastní šance na zisk prezidentského úřadu," prohlásil Perez.
Akce ruských hackerů spolu s kontakty Trumpových lidí s Ruskem a s veřejnou oslavou hackerských útoků vyústila v protizákonné spiknutí s cílem vměšovat se do voleb, což způsobilo Demokratické straně vážné škody, cituje The Washington Post z žaloby.
Podle amerického listu může být žaloba proti cizímu státu pro Demokratickou stranu oříšek, protože cizí země jsou podle amerických zákonů v mnoha podobných případech vůči žalobám imunní. Demokratický národní výbor, který je vrcholným orgánem strany, argumentuje tím, že na Rusko se ochrana nevztahuje, protože hackerský útok způsobil poškození privátního majetku strany s cílem "ukrást obchodní tajemství a provádět hospodářskou špionáž".
V žalobě demokraté požadují za útok hackerů mnohamilionové odškodnění. Akce ochromila schopnost strany komunikovat s voliči, shromažďovat dary a efektivně fungovat, protože zaměstnanci byli vystaveni obtěžování a v některých případech pohrůžkám smrtí. Rusko podniklo "drzý útok na americké půdě", píše se v žalobě.
Žaloba podle The Washington Post nemíří přímo na prezidenta Trumpa, nýbrž na řadu jeho spolupracovníků, kteří se setkávali s lidmi údajně napojenými na Rusko. Kromě Trumpa juniora a Kushnera jsou mezi nimi i bývalí vedoucí volebního týmu nynějšího prezidenta Paul Manafort a Rick Gates, bývalý Trumpův poradce George Papadopoulos nebo jeho londýnský kontakt Josef Mifsud, častý host Moskvy a stoupenec kremelského režimu.