Panama: mrtví po nárazu <span>vrtulníku do budovy</span>

Zahraničí
30. 5. 2008 08:10
Policie zkoumá místo nehody.
Policie zkoumá místo nehody.

Policie zkoumá místo nehody.Jedenáct obětí si vyžádala čtvrteční nehoda vrtulníku, který v panamské metropoli z dosud nezjištěných příčin narazil do budovy. Mezi mrtvými je pět Panamců a šest Chilanů, včetně prezidenta chilské policie a amerického policejního sdružení Ameripol Josého Alejandra Bernalese a jeho ženy.

Vládní vrtulník, na jehož palubě bylo šest Chilanů, dva panamští piloti a čtyři policisté, se zřítil na třípatrovou budovu. Ocasní část stroje se při srážce odlomila a dopadla na sousední dům. Jediný, kdo neštěstí přežil, je jeden panamský policista.

Panamský ministr vnitra Daniel Delgado nevyloučil, že další mrtví mohou být v částečně zničených budovách. Zatím se nepodařilo vyprostit těla ani všech obětí z vrtulníku. Do nemocnice byli zatím převezeni čtyři ranění, kteří byli poblíž místa nehody.

Bernales, který patřil mezi pasažéry havarovaného stroje, byl v Panamě na mezinárodní protiteroristické konferenci. Podle chilského konzula byl prezident Ameripolu po havárii okamžitě převezen do nemocnice, kde však svým zraněním podlehl.

Budova do níž vrtulník narazil.Panamské úřady přiznaly, že vrtulník byl vyroben v roce 1973 a používal ho už otec dnešního prezidenta Omar Torrijos, který byl velitelem národní gardy v letech 1968 až 1981.

Chilská prezidentka Michelle Bacheletová po oznámení nehody přerušila cestu po severní části země a urychleně se vrátila do metropole. Chile vyhlásilo třídenní smutek a vlajky byly po zveřejnění zprávy o Bernalesově úmrtí svěšeny na půl žerdi.

Bernales byl prvním prezidentem v prosinci 2007 založeného Ameripolu, latinskoamerické obdoby evropského policejního sdružení Europol.

 Americká regionální policejní organizace se má soustředit zejména na boj s terorismem a organizovaným zločinem a na potírání obchodu s drogami či obchodování s lidmi.

Foto: Reuters a AP

Autor: ČTK

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ