Papež kanonizoval v Sao Paulu prvního Brazilce

Zahraničí
11. 5. 2007 18:11
papež Benedikt XVI.
papež Benedikt XVI.

papež Benedikt XVI.Nejméně 1,5 milionu věřících se v pátek zúčastnilo na ploše letiště Campo de Marte v brazilském městě Sao Paulo mše, kterou sloužil pod širým nebem papež Benedikt XVI. Během mše kanonizoval františkánského mnicha z 18. století Antónia Galvaa, který se tak stal prvním brazilským svatým.

Někteří z věřících dokonce na letišti strávili noc, aby nepropásli ani papežův příjezd. Nemálo lidí trpělo zdravotními potížemi kvůli podchlazení organismu, protože na jednom místě trávili několik hodin ze strachu, aby jim někdo jejich místo neobsadil. Lékařské ošetření potřebovala kvůli podchlazení asi stovka lidí. Jedna osoba dostala infarkt. 

V Brazílii žije 125 milionů lidí katolického vyznání. Církev doufá, že nový svatý pomůže jejich počet ještě zvýšit a přitáhnout zpátky ty, kteří se od ní odklonili a připojili se k letničním církvím.

Před příjezdem pontifa nechyběla ani zábava, o kterou se postaralo několik hudebních skupin. Jednou z nich byla kapela Marcela Rossiho, nejznámějšího brazilského kněze takzvaného charismatického hnutí, který na své mše přitahuje stejně věřících jako papež.
Benedikt XVI. se na Martovo pole dostavil v tradičním zavřeném papamobilu, v němž po ploše projížděl mezi věřícími.

Podle vatikánských pozorovatelů patří svatořečení bratra Galvaa k těm několika málo, která se konají v zemi původu kanonizované osoby. A kromě toho je zvláštní i v tom, že papež mši vedl v portugalštině, kterou ostatně užíval od prvního kroku na brazilské půdě. Tento fakt je v největší latinskoamerické zemi věřícími vnímán více než pozitivně.

Bratr Galvao se narodil v hluboce věřící rodině v saopaulském Guaratinguetá nepříliš vzdáleném od Aparecidy, kde bude papež v tamním největším brazilském chrámu sloužit další mši v neděli za předpokládané účasti asi 300 tisíc věřících. Galvaoův kněžský život je spojen se Sao Paulem, kde v roce 1822 zemřel.

Blahoslavení a nyní svatořečení si zasloužil svou misionářskou a charitativní činností, respektive až 5000 zázračnými uzdraveními, která mu jsou připisována a jež lékaři víceméně odmítají jako pověry - Vatikán z nich však dvě uznal.

Úctu mu už za jeho života projevili i politikové - saopaulský Senát jej označil za "muže míru a charity". Přesně o 200 let později, tedy v roce 1998, jej blahořečil předchozí papež Jan Pavel II.

Benedikt XVI. si na páteční mši bránil i svůj postoj vůči manželství a sexuální zdrženlivosti. "Je třeba říci ne médiím, která zesměšňují posvátnost manželství a panenství před svatbou." Shromážděné věřící vyzval, aby rozvíjeli "čisté a jasné životy" a odmítali "být považováni za objekty potěšení".

Opozici vůči papežovi tvořilo sedm mladíků, kteří na ploše rozvinuli několik transparentů, například s nápisem "Používám košilku", který bývá heslem propagační kampaně za používání kondomů v době karnevalu.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ