Na Kubě byly zadrženy dvě významné disidentky, Miriam Leivaová a Martha Beatriz Roqueová, které byly pozvané na večerní modlitby s papežem Františkem v havanské katedrále. Ženy podle agentury Reuters tvrdí, že jim bylo už druhý den po sobě zabráněno vidět Františka, který je nyní na návštěvě Kuby.
Ženy tvrdí, že každou zvlášť zadrželi příslušníci bezpečnostních složek dříve, než se stačily dostat do katedrály. Pozvali je přitom údajně diplomatičtí zástupci Vatikánu v Havaně.
"Úřady mi sdělily, že mi nebude povoleno navštívit jakoukoli akci související s papežem Františkem," řekla Leivaová.
Podle disidentské Kubánské komise pro lidská práva a národní usmíření byla podobně znemožněna návštěva papežských akcí odhadem padesátce disidentů. Většina z nich byla po několika hodinách opět propuštěna, ale podle disidentské organizace Kubánský vlastenecký svaz (UNPACU) čtyři byli i v neděli večer stále za mřížemi. Jde prý o čtveřici, která chtěla papeži předat dopis.
Leivaová a Roque jsou patrně jedinými zástupkyněmi disidentů, které byly na nešpory v katedrále speciálně pozvány.
Roqueová byla jedinou ženou ze skupiny 75 disidentů, kteří byli pozatýkáni během takzvaného Černého jara v roce 2003. Propuštěni byli v letech 2010 a 2011 po naléhání církve.
Leivaová je bývalou členkou opozičního hnutí Dámy v bílém a píše články kritizující kubánskou vládu.
Papež František se v neděli setkal se zakladatelem a dlouhodobým vůdcem komunistického režimu na Kubě Fidelem Castrem a poté i s jeho mladším bratrem, nynějším prezidentem Raúlem. Papež navštívil 89letého bývalého vůdce u něj doma v rámci své třídenní návštěvy ostrova.
Papež setrval s Fidelem Castrem a jeho manželkou Dalií Soto del Valle v důvěrné a velmi neformální atmosféře 30-40 minut, uvedl mluvčí Vatikánu Federico Lombardi. František dal Castrovi jako dárek knihu od jezuitského autora, který dnešního papeže v dětství učil, Castro papeži na oplátku dal sbírku svých vlastních rozhovorů na téma náboženství.
Papež navštívil Castra poté, co odsloužil svou první mši na Kubě na havanském náměstí Revoluce, tedy na místě, které je obvykle místem masových režimních manifestací.