Americký viceprezident Mike Pence řekl, že Spojené státy splní své závazky plynoucí z euroatlantických vztahů a že "místo západního Balkánu je na Západě". Učinil tak po setkání s černohorským premiérem Duškem Markovičem. Později se Pence setkal s představiteli západobalkánských zemí sdružených kolem takzvané Jadranské charty a podle listu Vijesti kritizoval Rusko za to, že chce násilím měnit hranice.
"Skutečně věříme, že budoucnost západního Balkánu je na Západě," řekl Pence novinářům. "A těšíme se na potvrzení závazku Spojených států budovat vztahy, které posílí vazby mezi evropským společenstvím, západním Balkánem a Spojenými státy."
"Setkal jsem se s premiérem Markovičem a poděkoval mu za to, že Černá Hora je v čele prosazování stability a prosperity na západním Balkáně," napsal americký viceprezident na Twitteru k rozhovoru s předsedou černohorské vlády.
Do malé bývalé jugoslávské republiky, která má 680 tisíc obyvatel a jen dvoutisícovou armádu, přiletěl dva měsíce po jejím přijetí za člena Severoatlantické aliance. To se stalo osm měsíců po údajném zmařeném pokusu o puč v Černé Hoře, který podle vlády připravili ruští agenti a který měl zvrátit směřování země do NATO.
Moskva tato obvinění rozhodně popřela. Nicméně Pence ve středu odpoledne na summitu americko-balkánské Jadranské charty i za zmíněný pokus o puč Moskvu kritizoval.
"Rusko pokračuje v překreslování hranic na západním Balkáně silou. Snažilo se region destabilizovat a rozdělit vás mezi sebou navzájem i zbytek Evropy. Cíle byly loni jasné, když se moskevští agenti pokusili narušit volby, a dokonce zabít (tehdejšího) premiéra (Mila Djukanoviče), a tak přimět černohorský národ, aby nevstupoval do NATO," citoval list Vijesti viceprezidenta USA.
Jadranskou chartu vytvořily původně v roce 2003 Spojené státy spolu s Albánií, Chorvatskem a Makedonií s cílem pomoci těmto zemím v jejich snaze připojit se k Severoatlantické alianci. O pět let později se připojily Černá Hora a Bosna a Hercegovina. Ve stejné době, v roce 2008, získalo status pozorovatele Srbsko, které ale o členství v NATO nestojí.
Středečního summitu Jadranské charty se kromě vedoucích představitelů členských zemí účastní i srbská premiérka Ana Brnabičová. Podle srbských médií měl do Podgorice přijet i kosovský prezident Hashim Thaçi.